Vývoj elektromobility v ČR. Zatím Přes 22 tisíc vozidel a více než 4600 nabíjecích míst

Přidat na Seznam.cz

V České republice pokračuje postupný růst v oblasti elektromobility, přičemž aktuální statistiky ukazují, že počet elektrických vozidel dosáhl zhruba 22,5 tisíc. Dále, v celé zemi se nachází více než 4 600 veřejně přístupných dobíjecích míst. Toto umístění Česka znamená střední pozici ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi. Během minulého roku bylo v ČR zaregistrováno téměř 9 tisíc nových elektrických vozů, což odráží rostoucí zájem o ekologičtější formy dopravy, píše portál BusinessInfo.cz.

V rámci Evropské unie existuje přes 630 tisíc veřejných dobíjecích bodů určených pro více než 4,5 milionu osobních elektromobilů. V kontextu Česka, počet veřejných dobíjecích stanic přesahuje 4 600, což zemi řadí na 13. místo v EU, hned za Polskem a před Maďarskem. Velká část (61 %) dobíjecích bodů v EU je koncentrována ve třech zemích – Nizozemsku, Německu a Francii. Česko se vyznačuje třetím nejvyšším podílem dobíjecích bodů s výkonem mezi 50 a 149 kW, což představuje 21 %.

Hlavní poskytovatelé veřejné dobíjecí infrastruktury v Česku, jako jsou ČEZ, PRE a E.ON, nabízejí elektřinu získanou z obnovitelných zdrojů. Lukáš Kadula z Centra dopravního výzkumu upozorňuje, že i přes rostoucí počet elektromobilů, Česká republika zatím nedosahuje na přední pozice v EU co se týče podílu nově registrovaných elektrických vozidel.

Z hlediska prodeje elektromobilů dominují na českém trhu značky jako Škoda, Tesla a Volkswagen. V loňském roce se počet elektromobilů zvýšil o více než 8 800, včetně nových i ojetých vozidel. Na každý veřejný dobíjecí bod připadá v průměru necelých pět elektromobilů, s téměř čtvrtinou vozidel tvořených ojetinami. Majoritní podíl elektromobilů tvoří firemní vozidla, přičemž na prvních pěti místech se umístily značky Škoda, Tesla, Volkswagen, BMW a Hyundai. Nejvíce elektromobilů je registrováno v Praze, následované Středočeským, Jihomoravským, Moravskoslezským a Ústeckým krajem.

Zdroj: BusinessInfo.cz