Vysoká škola by mi nezaručila žádnou práci. Ani pes by po mně bez známostí neštěkl

Přidat na Seznam.cz

Mladí lidé v Bulharsku mají problémy najít práci, i když mají vysokoškolský diplom. Pro získání místa jsou často důležitější známosti než vzdělání. Evropská unie proto posílá do Bulharska peníze, aby mladým lidem pomohla. Otázkou je, zda to skutečně pomůže.

Téměř polovina nezaměstnaných mladých lidí v Bulharsku má ukončené středoškolské vzdělání. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu úřadu práce.

Nejvíce mladých lidí bez práce je v Plovdivské oblasti, naopak nejméně v Gabrovské. Mezi absolventy je nejvíce nezaměstnaných v Sofii, naopak nejméně uchazečů o práci žije ve Vidinu.

frustrovaná žena u notebooku
Mladí lidé v Bulharsku mají problémy najít práci i když mají vzdělání Zdroj Shutterstock

Osm měsíců bez práce

Martině Popové je 28 let a má středoškolské vzdělání. Ve svém rodném městě Asenovgrad v Bulharsku hledá práci již osm měsíců.

„Začala jsem hledat práci, nic vyhovujícího jsem nenašla. A těch nabídek, které jsem našla, bylo přes 60. Poslala jsem tedy přes 60 žádostí na více než 60 pracovních míst – ať už by to byl prodejní poradce, číšník, barman. Ozvali se mi jen 2 zaměstnavatelé. Šla jsem na pohovor, nepřijali mě, možná jsem se jim nelíbila vzhledově nebo tím, co jsem říkala, to netuším. Spousta lidí si opravdu vybírá na základě sympatií,“ řekla Martina v rozhovoru pro BG On Air.

Poté, co se jí nepodařilo sehnat zaměstnání, odjela do Nizozemska, kde zůstala rok. „Vrátila jsem se do Bulharska a stejné pozice, o které jsem se ucházela před rokem, byly aktualizované a stále hledali pracovníky,“ dodala.

Martina si za tu dobu už vyslechla různé důvody, proč nebyla přijata.

„Důvody typu nepřijímáme studenty či nepřijímáme osoby, které plánují být v budoucnu matkami, na mě také velmi silně zapůsobily,“ svěřila se Martina.

Podle bulharské agentury práce vede k tomuto problému nedostatečná komunikace mezi zaměstnavateli a uchazeči o zaměstnání.

Vzdělání nestačí, rozhodují konexe

Martina se obává, že s hledáním práce jsou spojeny i další problémy.

„I když máte vysokoškolský titul, potřebujete k získání práce také konexe, a to je něco, co mě trápí nejvíc,“

říká.

Dle analýzy na webu NextJob.bg může být hledání práce po vysoké škole pro mnohé mladé lidi obtížné. I když mají potřebné vzdělání, často záleží na kontaktech a doporučeních. Mnoho zaměstnavatelů dává přednost uchazečům, kteří mají osobní vztahy v oboru, což je běžné především v sektorech jako IT, výroba a obchod. Pro čerstvé absolventy to může znamenat bariéru na cestě k prvnímu zaměstnání.

Dalším problémem je, že mnoho mladých lidí nemá dostatečné odborné dovednosti nebo jazykové znalosti, což ztěžuje jejich začlenění na pracovní trh. Naštěstí se v Bulharsku postupně objevují iniciativy a programy, které těmto mladým lidem pomáhají najít pracovní příležitosti. A míra nezaměstnanosti se pomalu zlepšuje.

Úřad práce například nabízí bezplatná školení, která mladým lidem pomáhají získat zkušenosti i nové znalosti v různých oborech.

žena čekající na pohovor
Evropská unie pomáhá v Bulharsku snížit nezaměstnanost mezi mladými Zdroj Shutterstock

Pomoc od Evropské unie

Dle webu Novinite.com Evropská unie přidělila 105 milionů EUR na boj proti nezaměstnanosti mladých v Bulharsku prostřednictvím programu Youth Guarantee, který byl spuštěn v říjnu 2024. Program má za cíl zapojit 8 000 mladých lidí a zaměřuje se na dvě skupiny: na mladé s odpovídajícím vzděláním a profesní orientací a na ty, kteří tyto požadavky nesplňují. Kromě financování z EU přispěje Bulharsko částkou 5 milionů BGN na zahájení programu.

Cílem programu Youth Guarantee je podpořit zaměstnatelnost mladých lidí do 29 let prostřednictvím stáží, školení a pracovních příležitostí. Tento program by měl pomoci snížit míru nezaměstnanosti mezi mladými a usnadnit jim přechod ze školního systému do pracovního procesu. Tímto způsobem chce Bulharsko zlepšit pracovní vyhlídky mladých a snížit počet nezaměstnaných v této věkové skupině.

Zdroj: BG On Air, Novinite.com, NextJob.bg