Vyplatí se používat zimní pneumatiky i v létě?

Přidat na Seznam.cz

Zákon nevyžaduje používání zimních pneumatik v zimě ani letních pneumatik v létě. Řidiči, kteří mají silně opotřebované zimní pneumatiky, je často nevyměňují za letní, ale chtějí je co nejlépe využít i v teplých měsících, jak napsal web Michelin.

Kdy vyměnit pneumatiky? Teplota je klíčová

Obecně platí pravidlo, že pneumatiky nevyměňujte, dokud průměrná denní teplota nedosáhne 7 (nebo více) stupňů Celsia, abyste předešli riziku vzniku námrazy. Proto je lepší sledovat aktuální předpověď počasí, protože dočasné oteplení nezaručuje výraznou změnu teploty povrchu vozovky.

Je také vhodné nezapomenout zkontrolovat datum výroby pneumatik, protože se nedoporučuje používat jednu sadu pneumatik déle než 8 let. Po uplynutí této doby pryžová směs stárne a ztrácí svou pružnost bez ohledu na způsob skladování. Datum výroby najdete na pneumatice a můžete si ho sami zkontrolovat: první dvě číslice označují týden a poslední čtyři rok, kdy byla pneumatika navržena pro použití. Samozřejmě, pokud své auto intenzivně používáte, mohou se pneumatiky opotřebovat za mnohem kratší dobu.

Co říkají předpisy?

Pneumatiky musí mít minimální hloubku dezénu 1,6 mm. Neexistuje však žádný zákon, který by vyžadoval používání zimních pneumatik v zimě a pouze letních pneumatik v létě.

Co je třeba vědět?

Zimní pneumatiky mají měkčí pryž, což znamená, že při nižších teplotách netvrdnou jako plast, ale zůstávají pružné. Tato vlastnost, která je v zimě výhodou, se v létě, kdy teploty na silnici dosahují 50-60 °C a více, stává velkou nevýhodou. Přilnavost zimní pneumatiky se pak výrazně sníží. Zimní pneumatiky nejsou přizpůsobeny letním povětrnostním podmínkám!

Pokud máte zimní pneumatiky v dobrém stavu a používáte je při teplotách nad 20 stupňů Celsia, nemá to již smysl. Zimní pneumatiky se v létě velmi rychle opotřebovávají a poškozují. Za těchto podmínek zvyšují zimní pneumatiky také spotřebu paliva.

Zdroj: Michelin