VW nabízí svým ruským zaměstnancům dobrovolné odstupné ve výši půlročního platu

Přidat na Seznam.cz

Po vypuknutí ruské invaze na Ukrajinu se svět rychle změnil. Jak z politického, tak z obchodního hlediska. Mnozí byli zaskočeni a museli rychle reagovat po uvalení rozsáhlých obchodních sankcí. Jedním z nich je skupina Volkswagen. Nyní nabízí svým ruským zaměstnancům v uzavřených továrnách dobrovolné odstupné výměnou za šestiměsíční plat, píše server Postsen.

Situace po vypuknutí ruské invaze na Ukrajinu se každým dnem velmi dynamicky mění, ale jedno je jisté, ani pokud jde o výrobu automobilů, nebude v Rusku a na Ukrajině nikdy stejná. Koncern Volkswagen má řadu výrobních závodů přímo v Rusku a na Ukrajině, z nichž některé přímo vyrábějí finální vozy.

Po uvalení obchodních sankcí však musela omezit nebo zcela zastavit jejich činnost a pak řešit, co dál. Zastavení výroby je mimořádně složitý proces, který zahrnuje celý dodavatelský řetězec. Ale i když se podaří výrobu dočasně „zachovat“, stále zůstává velký problém.

Půl roku na odchod

Podle serveru Then24 Volkswagen již v březnu 2022 pozastavil výrobu v závodech v Kaluze a Nižním Novgorodu, ale zatím nevyřešil otázku, co udělá se zaměstnanci, kteří již nemají práci. Koncern tedy nabídl zaměstnancům. Pokud odejdou do 17. června 2022, budou od VW dostávat půlroční plat a zdravotní pojištění až do konce kalendářního roku 2022.

Pokud zaváhají a odejdou až na konci června, dostanou při odchodu 5 platů. Informaci potvrdila také společnost VW Group Russia. Co bude s ruskými výrobními závody dál, zprávy neuvádějí. Je známo pouze to, že zatímco závod v Kaluze vlastní přímo skupina VW, výrobní závod v Nižním Novgorodu je pronajatý od skupiny GAZ.

Zdroj: postsen.com, then24.com