Vrátí se kontroverzní Multipla? Fiat údajně pracuje na dvou nových modelech

Přidat na Seznam.cz

Podle italského blogu Autopassioneitaliana.com uvažuje Fiat po úspěchu modelu 500 se všemi jeho deriváty o oživení dalších ikonických jmen, jako jsou Fiat 600 a často skloňovaná Multipla.

Za tímto účelem prý Italové plánují reorganizaci modelové řady a chtějí na trh uvést více SUV, protože poptávka po tomto typu vozidel stále roste. Na podzim roku 2023 tak chce Fiat údajně uvést na trh SUV malé třídy, dlouhé 4 metry a vysoké 1,52 metru, a to na platformě CMP skupiny PSA, která bude mít benzinový, hybridní a elektrický pohon. Model se má jmenovat Fiat 600 (elektrická verze se bude jmenovat 600e) a bude se vyrábět v Polsku.

Druhý projekt má za cíl nahradit kompaktní hatchback Tipo a SUV 500X modelem SUV mezi segmenty B a C, který bude rovněž založen na platformě CMP. Tuto platformu vyvinula skupina PSA v roce 2018 a prvním modelem postaveným na této platformě byl model DS3. Poté následoval Opel Mokka, Peugeot 2008 a nový Jeep Avenger.

Chystané SUV by se mělo jmenovat Multipla a mělo by se vyrábět v Turecku, protože Fiat přesune výrobu modelu Doblo (včetně elektrické varianty) do Španělska, a tím pádem budou k dispozici výrobní kapacity. Jiné zdroje uvádějí, že by se Fiat Multipla mohl vyrábět v slovenské Trnavě, kde se dosud vyráběly modely Peugeot a Citroen. Multipla se má objevit v roce 2024, ale zmiňované jméno ještě není potvrzené.

Fiat údajně plánuje také výrobu nástupce dalšího dováženého modelu ve své historii, a to modelu Punto. Italové dříve měli model malé třídy s názvem Argo, který je k dispozici pouze v Jižní Americe. Na stejné platformě CMP chtějí Italové vyvinout nový model, který by se vyráběl v Brazílii pro jihoamerický trh a v Srbsku pro Evropu.

Nový model se bude v Evropě jmenovat Panda a v Jižní Americe si ponechá název Argo. Název Panda však možná bude třeba ještě upřesnit, protože nepůjde o model třídy mini, ale o model malé třídy, který bude mít velikost Peugeotu 208 nebo Opelu Corsa.

Zdroj: passioneautoitaliane.com