Vozy Volvo budou brzy varovat před možnou nehodou nebo poruchou. Technologie bude využívat anonymně sdílená data v reálném čase

Přidat na Seznam.cz

Volvo zavádí novou bezpečnostní funkci, která dokáže varovat před nehodou nebo poruchou, což by mohlo být důležité na klikatých silnicích nebo při zhoršené viditelnosti, informuje web Motorauthority.

Systém se nazývá Accident Ahead Alert a spoléhá na cloudovou technologii a anonymně sdílená data v reálném čase shromažďovaná různými národními centry řízení dopravy.

Volvo uvedlo, že tato funkce bude zpočátku dostupná v Dánsku a postupně se rozšíří do dalších evropských zemí.

Kompatibilní vozy se budou vzájemně varovat

V kompatibilních modelech Volvo obdrží řidič varování o vozidle jedoucím před ním ještě v době, kdy je mezera stovky metrů. Kompatibilní vozy Volvo se již mohou vzájemně varovat před kluzkou vozovkou a dalšími nebezpečími a automobilka chce integrovat další dopravní informace poskytované centry řízení dopravy, jakmile budou tyto informace k dispozici.

Průkopníkem je Mercedes-Benz

V této technologii je průkopníkem Mercedes-Benz. V závislosti na vozidle a trhu je systém Mercedes schopen vydávat varování o kluzké vozovce, bočním větru, práci na silnici, havárii, poruše, snížené viditelnosti, silném dešti, výstražných světlech, výmolech a rychlostních nerovnostech.

Do budoucna možná povinnost

Taková technologie se možná jednou stane povinným bezpečnostním prvkem všech nových vozidel, stejně jako airbagy a elektronická kontrola stability. Existují návrhy na zavedení komunikace mezi vozidly a infrastrukturou i mezi vozidly, konkrétně specializovaných komunikačních systémů krátkého dosahu, aby vozidla mohla být v neustálém spojení s vozidly v okolí a sdílet údaje o poloze a rychlosti, blízkosti a o tom, zda v bezprostřední blízkosti nepředstavují hrozbu jiné překážky. Dánské ministerstvo dopravy odhaduje, že díky této technologii by bylo možné zabránit 615 000 nehodám ročně.

Zdroj: Motorauthority