Volvo mění čelní sklo automobilu na chytrý displej

Přidat na Seznam.cz

Volvo chce celé čelní sklo proměnit v inteligentní displej, píše portál slashgear.com. Řidič na něm uvidí nejdůležitější informace, aniž by musel spustit oči ze silnice.

Výrobci automobilů již mnoho let navrhují řešení pro zvýšení bezpečnosti při jízdě. Mnoho z nich používá ve svých vozidlech head-up displeje, které zobrazují klíčové informace na čelním skle v zorném poli řidiče. To znamená, že řidič nemusí spustit oči z vozovky, aby se podíval na tachometr, displej navigace atd.

Technologie Volvo zajistí bezpečnější jízdu
Volvo však chce jít mnohem dál a proměnit celé čelní sklo vozidla v displej. Švédská značka právě oznámila, že investovala do startupu Spectralics, který se zabývá optickým zobrazováním.

Společnost pracuje na tenké optické vrstvě, kterou lze aplikovat na průhledné povrchy libovolného tvaru a velikosti. Fólie nazvaná MLTC umožňuje nanášet obrázky na okna nebo čelní sklo automobilu. V podstatě promění celou plochu čelního skla v průhledový heads-up displej s mnohem většími možnostmi.

Fólie vytváří extrémně široké zorné pole pro digitální překrytí a poskytuje řidičům pocit vzdálenosti s virtuálními objekty překrytými reálným prostředím. Technologie může zahrnovat pokročilé detekční filtry v kabině, přední kamery a digitální holografické projekce.

Možnosti využití nové technologie jsou velmi široké. Může například osvětlovat čáry na silnici, značky i případné překážky a upozornit na ně řidiče. Na tomto snímku Volva vidíme, jak překrytí osvětluje losa, který může přecházet silnici. Zobrazuje také rychlost a další údaje o vozidle.

Nové řešení nahradí standardní HUD
Použití speciálních kamer by však řidiči umožnilo vidět i za tmy a mlhy, což by výrazně zvýšilo bezpečnost jízdy. Zvláště mlha je velmi nebezpečný jev, protože může výrazně omezit viditelnost, stejně jako husté sněžení.

Tato technologie je nepochybně velmi zajímavá a mohla by být velmi užitečná. Řidiče, kteří by jej mohli v budoucnu použít, pravděpodobně zajímají náklady na výměnu skla. Nelze popřít, že u moderních automobilů se náklady na výměnu čelního skla vybaveného vyhříváním a integrovanými senzory mohou vyšplhat na desetitisíce. Takové řešení by je mohlo výrazně zvýšit.

Zdroj: slashgear.com