Vláda zveřejnila cenu jednodenní dálniční známky. Zvýšila i cenu roční dálniční známky

Přidat na Seznam.cz

Po dlouhém váhání naše vláda konečně odhalila cenu jednodenní dálniční známky. Kdo by čekal zlomkovou cenu za desetidenní kupón, bude zklamán. Nicméně Česká republika při stanovení ceny nevyužila maximální povolený cenový strop a podle pravidel EU mohla jít ještě výše. Motoristé však nebudou spokojeni ani s novou cenou ročního kuponu. Od roku 2024 zaplatíme za roční užívání dálnic 2 300 Kč.

Inflace, rostoucí náklady a náklady na údržbu dálniční sítě s sebou přinášejí v každé zemi bez rozdílu tlak na zvyšování ceny za používání dálnic.

Ministr dopravy Martin Kupka zveřejnil kompletní ceník dálničních známek platných od začátku roku 2024. Vyplývá z něj, že si připlatíme za roční kupon a cena se zvýší na 2 300 Kč. Co je ale ještě zajímavější a na co mnozí čekali ještě více, je cena za jednodenní známku. Za tu zaplatíme 200 Kč.

Další novinkou v České republice je postupné každoroční zvyšování ceny známek podle indexace. „Od roku 2025 budou ceny známek stanovovány automatickou valorizací, která bude fungovat podle kritérií spotřebitelských cen a rozšiřování dálniční sítě. Řidiči tak budou přesně vědět, za co platí,“ uvedl Martin Kupka. Elektromobily zůstanou od dálničního poplatku zcela osvobozeny.

Zdroj: redakce, Finance