Vizionářský koncept traktoru, který má sklízet hrozny na vinicích

Přidat na Seznam.cz

Specialista na zemědělské stroje společnost New Holland Agriculture se spojil s mistry automobilového designu z domu Pininfariny a představil koncept, který je víc sexy, než by traktor měl být. Koncept Straddle Tractor Concept, který je navržen tak, aby zlepšil způsob péče o prémiové speciální hrozny, se pohybuje v několika řadách po strmých a úzkých svazích vinic a podílí se na tom, že se na stoly po celém světě dostávají ta nejšťavnatější a nejvoňavější červená a bílá vína.

Straddle Concept není ve skutečnosti prvním konceptem traktoru, který jsme od proslulého designérského domu viděli, ale rozhodně je nejzajímavější a nejprogresivnější.

Společnost New Holland uvádí, že vysoký a štíhlý traktor Straddle byl navržen speciálně pro použití na úzkých svažitých vinicích v některých z nejslavnějších vinařských oblastí světa, od Champagne po Burgundsko, píše portál newatlas.com. Vysvětluje, že na takových vinicích jsou řádky hroznů od sebe vzdáleny maximálně 1,5 m, často jsou zabudovány do strmých svahů, což vyžaduje ruční sběr hroznů a údržbu prováděnou traktory, které zametají nad horními řádky. Koncept Straddle se zabývá využitím nejmodernějšího designu a technologií pro usnadnění práce pěstitelů a zároveň vypadá docela přitažlivě.

Společnost New Holland o mechanických vlastnostech svého konceptu říká jen málo a nechává jej sloužit jako designovou studii. Společnost však poznamenává, že je kompatibilní s technologií elektrického pohonu a slouží jako součást strategie Clean Energy Leader, která se snaží odklonit zemědělství od závislosti na fosilních palivech a přejít na udržitelnější energetická řešení. Bezvzduchové pneumatiky mezitím eliminují gumování a propadávání pneumatik.

Společnost New Holland se nezmiňuje o žádném blízkém ani vzdáleném plánu na výrobu traktoru inspirovaného modelem Straddle, takže to vypadá, že zemědělci zůstanou u drsnějších utilitárních konstrukcí, jako je právě výše uvedený velkokapacitní sklízeč hroznů Braud. Straddle si můžete blíže prohlédnout v krátkém videoklipu níže.

Zdroj: newatlas.com