Vezete auto na opravu k mechanikovi? Možná budete šokováni, až si jej vyzvednete

Přidat na Seznam.cz

Na co si dávat pozor při opravách u automechanika, shrnuje v článku web Moto Fakty.

Raději zkontrolujte účet

Ti, kteří museli nechat opravit svůj vůz, jistě pečlivě zkontrolovali účet. Změny cen služeb v autoservisech, které jsou patrné již delší dobu, jsou způsobeny celkovou ekonomickou situací. Návštěva automechanika se tedy může ukázat jako mnohem dražší, než jsme očekávali.

Nárůst je ovlivněn mimo jiné válkou na Ukrajině. „Řada surovin potřebných v automobilovém průmyslu, jako je hliník, ocel, palladium (katalyzátory), nikl (baterie), byla dovážena z Ruska. Přímým důsledkem omezení obchodu s Ruskem byl nebývalý nárůst cen těchto materiálů. Ukrajina je významným výrobcem elektrických svazků potřebných pro montáž nových vozidel. Nedostatek vedl k zastavení montážních linek v mnoha výrobních závodech po celé Evropě,“ řekl Tomasz Bêben, generální ředitel Sdružení distributorů a výrobců automobilových dílů.

Těchto prvků je stále nedostatek

Odborník odhaduje, že současná situace rovněž prodlouží a prohloubí problém nedostatku polovodičů, který trvá již dva roky. Při jejich výrobě se používá neon, který dodávaly závody v Oděse a Mariupolu.

Současná krizová situace s dostupností polovodičů a mikročipů nenaplňuje automechaniky nadšením. Bez těchto dílů nebudou moci provádět některé opravy vozidel, kterými zákazníci jezdí. Situaci dále komplikují rostoucí náklady na energie a suroviny, které se promítají do zvýšených nákladů na člověkohodiny. Trh se také potýká s rychle rostoucí inflací a výkyvy měn.

Zdroj: motofakty.pl