Většina řidičů má špatně nastavená zrcátka. Jak je nastavit správně?

Přidat na Seznam.cz

Zrcátka v autě hrají velmi důležitou roli. Jejich správné nastavení má velký vliv nejen na pohodlí, ale především na bezpečnost jízdy. Důležité je, že se to týká nejen naší bezpečnosti, ale také bezpečnosti třetích stran, včetně ostatních řidičů a chodců, píše server Driversed. Vysvětlíme vám, jak správně nastavit zrcátka ve vozidle.

V každém osobním automobilu jsou tři zrcátka – jedno vnitřní (zpětné) a dvě boční (vnější). Dnešní zpětná zrcátka mají speciální tvar, který zajišťuje optimální zorný úhel pro danou velikost a typ karoserie. Je to proto, že zrcátka jsou asférická, lomená, což má do jisté míry snížit tzv. „mrtvý úhel“.

Měli byste se také starat o svá zrcadla a čas od času je umýt čisticím prostředkem. Obvykle stačí čisticí prostředek na sklo a kousek papírové utěrky. Pokud jsou poškozené, je třeba je co nejdříve vyměnit. Vnitřní zpětná zrcátka jsou naopak vybavena funkcí stmívání (tzv. noční režim), a to buď pomocí klapky, nebo automaticky aktivovanou (fotochromatická), aby nedocházelo k oslňování od vozidel jedoucích za vámi.

Úloha zrcátek v automobilu

Zrcátka ve vozidle hrají velmi důležitou roli, protože pomáhají správně vyhodnotit situaci na silnici a na parkovišti, což je důležité zejména při parkování a přesných manévrech. Boční zrcátka jsou obvykle připevněna k výplním dveří nebo na spojnici mezi bočními okny a předními sloupky. Rozšiřují zorné pole a umožňují vidět přímo za vozidlo. Zrcátka umožňují bezpečnou změnu jízdního pruhu.

Zrcátka by vám měla umožňovat dobrý výhled do okolí. Pokud nastavíte zrcátka příliš vysoko nebo příliš nízko, bude vaše zorné pole omezené a nemusíte včas spatřit nebezpečí na silnici, což může vést k nehodě nebo kolizi.

Jak správně zrcátka nastavit?

Optimální umístění je viditelná část boku našeho vozidla a druhého jízdního pruhu. U levého zrcátka by měla být viděna klika řidičových dveří v pravém dolním rohu, abyste viděli část boku vozidla a prostor vedle něj, kde se v přilehlém pruhu pohybují další vozy.

Obdobný postup by se měl použít pro pravé zrcadlo. Nastavte zrcátko na straně spolujezdce tak, že přesunete hlavu nad středový tunel vozu. Upozorňujeme také, že zadní dveře by neměly zabírat více než 10 % plochy zrcátka. Boční zrcátka nesmí být nastavena příliš dolů (aby bylo vidět na obrubníky) nebo příliš nahoru. Při nastavování zrcátek musíme mít na paměti, že pokud sedíte rovně na sedadle, nevidíte v bočních zrcátkách ani nejmenší část vozu.

Vnitřní zrcátko plní sekundární funkci a umožňuje výhled za vozidlo. Pokud je nastaven správně, musí být nakloněn tak, abyste viděli na zadní okno vozu i na předměty za ním. Obrázek by neměl být zakryt ničím, co by bránilo jeho viditelnosti.

Co je to mrtvý úhel a jak ho odstranit?

V minulosti se zrcátka nastavovala pomocí speciálních výstupků na čelním skle. Dnes je již naprostá většina vozidel vybavena elektricky nastavitelnými zrcátky. Navíc při couvání někdy automaticky mění úhel, aby měl couvající řidič lepší výhled na spodní části vozidla a jeho okolí.

Je také důležité si uvědomit, že optimální poloha zrcátka je u každého řidiče jiná, zejména kvůli rozdílné výšce. Ani dokonalé nastavení zrcadla navíc nezaručuje, že uvidíte vše kolem sebe. Důvodem je stále mrtvý úhel, tedy část boku vozidla, která není v zrcátku vidět. Pokud se několikrát nepřesvědčíte, zda můžete změnit jízdní pruh, může to vést ke kolizi.

Proto je lepší se nejen dívat do zrcátek, ale také z okna, abyste se ujistili, že se někdo blíží. Správné nastavení zrcátek na silnici můžete zkontrolovat tak, že zpomalíte a budete sledovat předjíždějící vozidla. Nejdůležitější je okamžik, kdy přijíždějící vozidlo začne předjížděcí manévr, začne mizet ve zpětném zrcátku a objevovat se v levém zrcátku – pokud vozidlo není ani na okamžik vidět, znamená to, že zrcátka nejsou dokonale seřízena.

Správné nastavení zrcadel je jednoduchý, ale často podceňovaný úkol. Je však nejdůležitějším faktorem bezpečnosti při jízdě. Správně nastavená zrcátka navíc nejen snižují riziko nehody, ale také zvyšují komfort, např. při přesných manévrech. Ne nadarmo patří správné nastavení zrcátek k základním krokům na začátku autoškoly a při zkouškách.

Zdroj: driversed.com