Většina Čechů utrácí za drahé doplňky stravy. Přitom stačí udělat před zimou jednoduchou věc
Kysané zelí je poklad plný vitamínů a probiotik. Jeho výroba doma je jednoduchá a zvládne ji každý. Navíc vás vyjde na pár korun a vydrží celou zimu.
Už naše babičky věděly, že kysané zelí je skvělý pomocník v boji proti zimním neduhům. Nejenže obsahuje spoustu vitamínu C, ale také prospěšné bakterie, které posilují naši imunitu.
Domácí kysané zelí si připravíte opravdu snadno. Jeho příprava je totiž jednodušší, než byste čekali. A skoro nic nestojí.
Proč je kysané zelí zdravé?
Kysané zelí je syrové zelí, které prošlo kvašením. Tento přirozený proces nejen zlepšuje jeho chuť, ale také zvyšuje jeho výživové hodnoty a přínosy pro zdraví.
Výzkumy potvrzují, že kysané zelí je bohaté na probiotika, která podporují trávení. Má nízký obsah kalorií a zároveň je plné vitamínů a minerálů, které přispívají celkovému zdraví organismu.
Kysané zelí je také výborným zdrojem antioxidantů, které chrání buňky před poškozením a posilují imunitu. Navíc výzkumy ukazují, že kvašené potraviny, jako je kysané zelí, mohou redukovat záněty oslabující imunitní systém.
Podle magazínu EatingWell je také kysané zelí „vynikajícím zdrojem vitaminu C, který pomáhá udržovat zdravou pleť.“
Jak naložit kysané zelí?
Jak si tedy tento zdravý poklad připravit doma? Recept na kysané zelí je skutečně velmi jednoduchý a budete na něj potřebovat pouze nakrouhané zelí, sůl a vhodnou nádobu.
Na přípravu domácího kysaného zelí je ideální keramický zelňák, dá se ale také využít velká zavařovačka. Na dno se tradičně dávají velké zelné listy, případně vinné listy.
Potřebné množství soli se vypočítá z čisté váhy zelí. Nejčastější poměr je 20 gramů soli na 1 kilogram zelí.
Zelí krouhejte najemno, tradičně se k tomu používá kruhadlo. Můžete ovšem použít i krouhací nástavec robotu, v nouzi je možné zelí i velmi jemně nakrájet.
Když máte zelí nakrouhané a osolené, pořádně ho promíchejte a nechte asi 5-10 minut odpočinout.
Následuje ta nejdůležitější činnosti celého procesu, mačkání. Mačkání má za úkol vytlačit ze zelí vzduch, aby mohlo dobře kvasit. Tuto část hlavně neuspěchejte a mačkejte zelí tak dlouho, až bude dostatečně křehké a pustí šťávu. Nakonec musí být zelí ponořeno několik centimetrů ve šťávě.
Na poslední vrstvu nakrouhaného zelí položte těžké, důkladně omyté a vyvařené prkýnko, případně velký talíř. Poté by se mělo ještě vše zatížit velkým kamenem, tak aby bylo zelí zcela ponořené.
Nádobu uzavřete víkem, pokud máte klasický kvašák, nalijte do žlábku okolo víka vodu, tím se nádoba stane vzduchotěsnou.
Jak kysané zelí skladovat?
V prvních 2 týdnech by zelí mělo být v místnosti s teplotou kolem 22 stupňů Celsia. Díky tomu správně nastartujete proces kvašení.
Po dvou týdnech je vhodné přemístit zelí do sklepa nebo jiné místnosti s teplotou kolem 13 stupňů Celsia. Pokud nemáte sklep, můžete ho umístit také do lednice, kde kvašení probíhá pomaleji a zelí vydrží déle. Nechte ho tam přibližně 5 týdnů. Poté je připraveno ke konzumaci.
Aby se kysané zelí nezačalo kazit a plesnivět, je důležité, aby neustále bylo ponořeno pod hladinou. Pokud tedy odeberete část zelí nebo se voda odpaří, vždy dávejte pozor na to, aby bylo všechno zelí ponořené. Takto vám kysané zelí vydrží i několik měsíců.
Zelí připravené tímto způsobem je nejen chutné, ale i zdravé a můžete si ho užívat celou zimu.
Zdroj: Verywell Health, EatingWell, The Daring Gourmet, Prima Fresh