Velmi vzácný Harley-Davidson z roku 1908 je nejdražším motocyklem prodaným v aukci

Přidat na Seznam.cz

Podle společnosti Vintagent, která se zabývá prodejem historických motocyklů, je mimořádně vzácný Harley z roku 1908 oficiálně nejdražším motocyklem, který byl kdy prodán v jakékoli aukci, a to za 20,7 milionů korun. Prodej se uskutečnil na aukci Mecum Auction v Las Vegas 28. ledna, jak uvádí web Fox Business.

Jedná se o jeden z pouhých 450 motocyklů vyrobených společností Harley-Davidson v roce 1908, přičemž dochované exempláře z tohoto raného období historie značky Harley-Davidson jsou velmi vzácné. Když se k tomu přidá skutečnost, že jen málo z nich je tak správných a původních jako tento. Motocykl obsahoval při prodeji původní nádrž, kola, řemenici motorového řemene, kryt sedadla a objímku tlumiče výfuku.


Z hlediska historie značky Harley-Davidson neexistuje významnější model než legendární Strap Tank – je to první model tohoto druhu a nejstarší model Harley-Davidson, který vůbec najdeme, protože prototypy, které mu předcházely, odešly do harleyovského nebe už před desítkami let.

V roce 1905 byla zahájena výroba motocyklů Harley-Davidson v malé dřevěné kůlně a malá společnost v tomto roce vyrobila pouze pět strojů. Tyto první sériové motory byly zvětšeny na 440 cm3 (26,84 CI) a dosahovaly výkonu přibližně 4 HP, což v té době představovalo dostatečný výkon.

Zdroj: redakce, foxbusiness.com