Velký zákaz elektrických koloběžek v prvním evropském velkoměstě. 15 tisíc koloběžek zmizí z ulic

Přidat na Seznam.cz

Jedno evropské velkoměsto zavádí zákaz elektrických koloběžek, alespoň těch veřejných. V Paříži se obyvatelé rozhodli, že elektrokoloběžky by neměly být součástí dopravy. Francouzské hlavní město je první velkou metropolí v západní Evropě, která k tomuto kontroverznímu kroku přistoupila, jak uvádí web Tagesschau.

Elektrické koloběžky mohou být velkým přínosem zejména ve městech, která jsou přeplněna automobily. Zabírají méně místa než auta a jsou ekologičtější a praktičtější. Postupně si získávají stále větší zájem mnoha lidí, kteří je využívají k dopravě za prací nebo pro své koníčky.

Mají však i svou stinnou stránku. Sdílené koloběžky, zejména v neregulované podobě, vedou k tomu, že je jejich majitelé odhazují na místech, kde obtěžují ostatní nebo dokonce vytvářejí nebezpečné situace. Ve městech, která nejsou na koloběžkáře připravena, vytvářejí koloběžky nebezpečné situace, například ohrožují chodce.

Elektrické koloběžky prošly velmi rychlým vývojem a dnes si přímo z Číny můžete přes internet objednat modely, které mohou rychlostí ve městě konkurovat automobilům. Bylo tedy zcela jasné, že města začnou e-koloběžky stále více regulovat a zpřísňovat pravidla. Jak však ukazuje nejnovější případ z Francie, ve hře jsou i úplné zákazy tohoto dopravního prostředku.

Paříž dala své rozhodnutí jasně najevo

Obyvatelé Paříže si nejnověji velkou většinou odhlasovali zákaz půjčování elektrických koloběžek ve městě. V místním referendu se pro zákaz vyslovilo 89 procent hlasujících. Hlasování se však zúčastnilo pouze 7,46 procenta z přibližně 1,3 milionu obyvatel zapsaných ve voličských seznamech.

Kritici koloběžek obviňují turisty i místní obyvatele, že na nich jezdí bezohledně, způsobují nehody na chodnících a vyvolávají dopravní chaos. Společnosti provozující e-koloběžky již vyjádřily obavy, že pařížské rozhodnutí může být jen začátkem. „Válka“ proti tomuto dopravnímu prostředku se může rozšířit i do dalších měst a zemí.

Zdroj: redakce, tagesschau.de