Velký techničák zřejmě skončí. Zůstanou nám jen malé. Je to dobře?

Přidat na Seznam.cz

Česká republika chystá pro motoristy velké změny. Digitalizace se konečně dostává do popředí a papírové agendy ubývá. Česká republika ruší papírové technické průkazy a místo toho budeme do malých plastových technických průkazů, které řidiči vozí v autech, přidávat další údaje.

Pokud bude celý legislativní proces dokončen, přestane Česká republika od roku 2024 vydávat tzv. velký technický průkaz. Dnes ho mají motoristé doma ve vozidle vozí pouze malé plastové Osvědčení o registraci vozidla. Poslanecká sněmovna již novelu zákona schválila, nyní ji musí projednat Senát a podepsat prezident.

Karta s více údaji

Podle ohlášených změn by měla malá plastová karta nahradit oba doklady, ale bude obsahovat více údajů než dosud. Velký technický průkaz v papírové podobě zcela zmizí a bude nahrazen stejným online dokumentem v elektronickém registru motorových vozidel.

„Velký technický průkaz dnes nemá smysl, protože jeho obsah je naprosto stejný jako v registru motorových vozidel,“ řekl ministr dopravy Martin Kupka. V budoucnu budou řidiči dostávat pouze jeden doklad namísto dvou. V případě starších vozů se výměna provede na nejbližším úřadě, kde budou motoristovi vyměněny dva starší doklady za jeden nový. „Neuvažujeme o žádném jednorázovém termínu pro hromadnou výměnu dokumentů. Pro majitele nových vozidel se nic nemění a proces registrace zůstává jednoduchý. Jedinou změnou je, že jim úřad bude vydávat pouze jeden doklad,“ dodal Martin Kupka.

Zdroj: redakce, Autosalon