Velké změny v Německu. Budou nová pravidla pro SPZ a mohou vám i zakázat pokračovat v jízdě

Přidat na Seznam.cz

Doposud bylo z velké části ponecháno na majiteli vozu, jakým způsobem bude registrační značka na vůz připevněna. To se má v Německu údajně změnit a některá poměrně oblíbená řešení upevnění mají být zcela zakázána.

Už žádné magnety nebo přísavky na poznávací značky

Podle GTÜ (Gesellschaft für Technische Überwachung) již v budoucnu nebude možné připevňovat registrační značky k vozidlu pomocí magnetů, přísavek nebo suchých zipů. Důvod je takový, že při použití těchto metod je příliš snadné poznávací značku ztratit. Jak vysvětluje inspektor, v budoucnu musí být registrační značka připevněna k vozidlu tak pevně, aby ji nebylo možné za žádných okolností ztratit na dlažebních kostkách, výmolech nebo v myčce.

Konkrétně to znamená, že připevnění je přípustné pouze v případě, že registrační značku lze odstranit pouze s „velkou mechanickou námahou“ nebo s použitím „dalších nástrojů“. V budoucnu by se výjimky udělovaly pouze v případě, že by bylo možné předložit všeobecné provozní povolení (ABE) pro alternativní montáž.

Server Autobild píše, že za nedodržení nových pravidel hrozí dokonce sankce. Například pokud zadní registrační značka neodpovídá předpisům, registrační značky jsou v nestandardním stavu nebo osvětlení registrační značky je v nestandardním stavu, bude každá z nich stát deset eur.

I server Tuningblog blíže popisuje hrozící pokuty. Uvádí, že pokuta může činit až 60 eur, pokud bude porušení považováno za správní delikt. Kromě toho existuje možnost, že v případě kontroly nebude vozidlu povoleno pokračovat v jízdě, dokud nebudou registrační značky opraveny.

Zdroj: redakce, autobild.de, tuningblog.eu