Ve škole jsme ji nesnášeli, dnes ji zbožňujeme. A jednou možná zachrání životy
V rodině kořenové zeleniny je jednoznačně královnou. Skvěle chrání náš mozek, přičemž princip této ochrany je naprosto geniální. Jako kdyby k této roli byla přírodou stvořena.
Výrazné a čisté chutě si chceme užít. Červená řepa je jedním ze zdrojů takových požitků. Jelikož se z ní dělá i perfektní carpaccio, je královnou i mezi mlsnými labužníky. Tedy pokud vám její chuť nevadí. Ti na druhé straně spektra její chuť zaznamenají i maskovanou v silně kořeněné polévce. Sladká, zemitá, lehce natrpklá. Prostě nezaměnitelná.
Nutriční hodnota červené řepy je fascinující.
„Tato zelenina je bohatá na minerály (zejména vápník, fosfor, draslík, hořčík a železo), ale i na vitamíny skupiny B, vitamín C a kyselinu listovou,“
uvádí nzip.cz o této rudé zelenině.
V kuchyni využijte její sladkost a proměnlivost
Její sladkokyselá chuť může být někdy až natrpklá, proto se v syrovém stavu strouhá, tence krájí a intenzivně ochucuje. Byť máloco umí překonat strouhanou mrkev s cukrem, citronovou šťávou a trochou nastrouhané červené řepy.
Využít ji můžete syrovou (saláty, smoothie) nebo nakládanou ve sladkokyselém nálevu. Také se může v malém množství přidávat i do kvašených směsí typu kimči.
Vařená řepa je ovšem excelentní jako příloha k masu, do polévek nebo zeleninových směsí. Skvělá je předem uvařená a vychladlá také do pomazánek nebo salátů.
Celá řepa se ale vaří poměrně dlouho, řepu o hmotnosti asi 200 g vaříme 50 – 60 minut, menší řepy jsou hotové dříve. Uvařenou necháme nejprve vychladnout, až poté ji loupeme – jde to pak výrazně lépe.
TIP: Dlouhé vaření řepy snadno přeskočíte, když si v obchodě koupíte již předvařenou řepu.
Pomáhá odvádět škodlivé látky z těla
Je močopudná, ale nelekejte se růžové moči po její konzumaci. Toto barvivo je prostě silné, však se také používá v potravinářském průmyslu pro barvení potravin. Působí také čistícím účinkem na játra, doporučuje se při rekonvalescenci po žloutenkách, ale pomůže i regeneraci organismu po borelióze, klíšťové encefalitidě. Zlepšuje také trávení, uklidňuje žaludek.
Zlepšuje činnost mozku a může předcházet Alzheimerově chorobě
Právem se této zelenině pro její omlazující účinky říká „elixír mládí“. Působí i na cévy, snižuje tlak, posiluje nervy, což samo o sobě může působit jako prevence proti Alzheimerově chorobě. Mozek se lépe prokrvuje a okysličuje, což obecně zlepšuje jeho kognitivní výkon.
Jde o speciální sloučeninu, která má potenciál pro výzkum léků
Vědci se principem ochrany mozku prostřednictvím látek obsažených v červené řepě stále intenzivně zabývají. Sciencedaily.com zveřejnil článek, ve kterém se píše:
„Naše údaje naznačují, že betanin, sloučenina v extraktu z řepy, se jeví jako slibný inhibitor (tzn. „vychytávač, látka, která zpomaluje, znemožňuje určitou reakci“, pozn. red.) určitých chemických reakcí v mozku, které se podílejí na progresi Alzheimerovy choroby,“
říká Li-June Ming, Ph.D., která se na výzkumu podílela.
Je to první vlaštovka ve výzkumu a je možné, že se objeví jiné látky podobné betaninu, které by mohly být použity k vývoji léků, jež by mohly trochu usnadnit život těm, kteří trpí touto nemocí. Jde o to, aby věda dokázala zvrátit proces, ve kterém se v mozku hromadí nežádoucí látky, zejména kovy, které pak poškozují neurony a zapříčiňují vznik této nemoci. Je to slibné. Byl učiněn dokonce pokus s těmito látkami a výsledek uvedl neurosciencenews.com:
„… ale když byl betanin přidán do směsi beta-amyloidů vázaných na měď (kov, který poškozuje mozek), vědci zjistili, že oxidace klesla až o 90 procent, což naznačuje, že chybné skládání peptidů bylo potenciálně potlačeno…“
Červená řepa je tedy velmi silný antioxidant, což ale ocení celé tělo, každá naše buňka. Tak nepřehodnotíte názor na tuto zeleninu, která doslova omlazuje každou část našeho těla? A pro prevenci proti této obávané nemoci se zdá být doslova jako stvořená.
Zdroj: nzip.cz, sciencedaily.com, neurosciencenews.com