Vaše postel je ve skutečnosti děsivé místo. Spí s vámi až 2 miliony pavoukovců
Jistě taky patříte k těm, kteří se po dlouhém dni v práci, náročné zkoušce či celodenním výletu chtějí natáhnout do pohodlné postele a načerpat novou energii. Co když vám ale řekneme, že pod peřinami vás čeká víc než jen teplo a příjemný spánek? Postel je totiž skvělým místem nejen pro vás, ale i pro vaše malé spolubydlící.
Po dlouhém dni není zkrátka nic lepšího než se zachumlat do peřiny a nechat starosti za sebou. Co když ale pod peřinou nejsme sami? I když se na první pohled zdá, že je všechno v pořádku, není tomu tak. Na posteli s námi jsou další spolubydlící, kteří narušují náš spací cyklus a ovlivňují naši náladu po celé noci.
Jak poznat, že nejste v posteli sami?
Jak zjistit, že ve své posteli nejste sami? Roztoče neuvidíte jen tak – jsou příliš malí, než abyste je spatřili pouhým okem. A nehledejte ani kousnutí, protože tito malí nezvaní hosté neútočí přímo na vaši kůži.
Místo toho se problém skrývá v jejich „pozůstatcích“ – výkalech, které obsahují silné alergeny. Jak se to projevuje?
Roztoči patří do řádu pavoukovců, lidským okem je však neuvidíte. Možná začnete kýchat, trpět rýmou, mít svědivé nebo zarudlé oči, kašlat, sípat nebo mít problémy s dýcháním. Pokud se u vás objeví některý z těchto příznaků, může být na vině právě roztoč – neviditelný host.
Proč jsou pro nás tak nebezpeční?
Roztoči se rozmnožují neuvěřitelně rychle – jedna samička může za svůj život naklást až 60 vajíček! A jakmile najdou teplé a vlhké místo, jakým postel jednoznačně je, jejich populace může raketově růst. Pro alergiky je to noční můra, protože jejich obtíže, jako jsou rýma, kašel nebo svědění očí, mohou během spánku ještě víc zesílit. Na rozdíl od sezónních alergií, jako je senná rýma, je alergie na roztoče chronická a bojuje se s nimi jen stěží, jsou totiž aktivní po celý rok.
A co je pro roztoče ideální? Teplota mezi 22 a 26 °C a vlhkost kolem 60 až 80 % vytváří dokonalé podmínky pro jejich život a rozmnožování. V průměrné domácnosti se počet těchto mikroskopických tvorečků může vyšplhat až na miliony – a to způsobuje vážné alergické reakce, hlavně u dětí a citlivějších jedinců.
Zbavte se jich jednou provždy
Nejde zrovna o jednoduchý úkol, ale s pár chytrými triky můžete výrazně zredukovat jejich počet a zlepšit kvalitu svého spánku. Začněte pravidelným větráním matrací a povlečení na čerstvém vzduchu. Slunce a teplý vítr dokážou divy – vysuší matraci a tím zlikvidují většinu roztočů. Nezapomeňte ani na praní lůžkovin, ideálně na vysoké teploty, alespoň 60 °C, protože právě to je teplota, při které se roztoči rozhodnou odstěhovat.
Pravidelně vysávejte matraci a polštáře, aby se odstranila odumřelá kůže, kterou roztoči tolik milují. A co vlhkost? Držte ji pod 40 % – to je pro roztoče dostatečně suché prostředí, které je vyžene. Pokud máte problémy s vlhkostí, investice do čističky vzduchu nebo odvlhčovače se vám určitě vyplatí.
Prevence je lepší než následné řešení problému
Pokud patříte mezi alergiky nebo máte s roztoči větší problém, vyměňte své stávající peřiny za ty s nanotechnologií. Jsou vyrobeny z pokročilých nanomateriálů a tvoří ochrannou bariéru, která roztočům doslova brání v přístupu k vaší pokožce. Jak je to možné? Speciální nanovlákenná vrstva je tak jemná, že znemožní i těm nejmenším roztočům proklouznout až na vaši pokožku.
Každý problém má své řešení
Roztoči v posteli jsou možná malí tvorové, kteří však dokáží způsobit větší problém, než byste čekali, zvlášť pokud máte citlivější imunitu. Naštěstí existuje celá řada způsobů, jak jim zkřížit plány – od pravidelného praní po chytré povlaky. Vy si tak budete moci užívat příjemný spánek a ráno se probouzet s úsměvem na tváři.
Zdroj: www.denik.cz, www.seznamzpravy.cz, cnn.com