V USA otestovali náraz pick-upu Rivian do svodidel. Video ukazuje prudký náraz při 100 km/h

Přidat na Seznam.cz

Zvýšená hmotnost elektromobilů znamená, že zádržné a brzdné konstrukce musí čelit svým limitům. Ve Spojených státech mohla Univerzita v Nebrasce pozorovat, jak se při srážce pick-upu Rivian R1T se svodidlem svodidlo zcela roztrhlo, píše portál Autonews.

Pracovníci na universitě Nebraska-Lincoln se rozhodli se otestovat pevnost moderního ocelového svodidla tak, že do něj narazili pick-upem Rivian R1T o hmotnosti přibližně 2670 kg v rychlosti 100 km/h. Výsledkem bylo, že elektromobil kovovou záchytnou bariéru doslova protrhl a odhalil tak její naprostou neúčinnost při zastavení vozidla.

Může se zdát neuvěřitelné, že Spojené státy, domov gigantických terénních vozidel a mimořádně velkých SUV, nemají bariéry vhodné pro zastavení vozů o značné hmotnosti, ale je třeba vzít v úvahu, že při stejné velikosti bude elektrický model vždy vážit mnohem více než jeho naftový protějšek.

V tomto smyslu je nejjednodušší a nejzřetelnější srovnání Fordu F-150 Lightning se stejným spalovacím modelem F-150 – mezi oběma (naprosto identickými) vozy přechází téměř tuna hmotnosti ve prospěch verze poháněné bateriemi.

Abychom byli spravedliví, v devadesátých letech, kdy sedany ustoupily SUV a velkoprostorovým vozům, byla svodidla zesílena nebo nahrazena vhodnými konstrukcemi, ale rychlý vývoj naší mobility je opět učinil nedostatečnými.

Na základě výsledků testů chce zodpovědný úřad provést další testy a shromáždit údaje, na jejichž základě bude možné určit, jaké typy modernizací bude třeba provést na americké silniční infrastruktuře, aby byla chráněna bezpečnost cestujících.

Zdroj: Autonews