V Rakousku přitvrdili na pokutách. Radar vás může pokutovat hned dvakrát

Přidat na Seznam.cz

Naši sousedé se rozhodli přitvrdit! V Rakousku zvýšili pokuty za zakázané činnosti, tedy pro řidiče, kteří si s pravidly silničního provozu příliš hlavu nelámou. S platností od 1. května si připlatíte, pokud Rakušané zjistí, že za jízdy používáte mobilní telefon. Pozor, přijde vás to draho, zejména pokud porušíte několik pravidel najednou a zachytí vás stacionární radar, který vám pošle pokutu poštou.

Pokutám za nesprávnou jízdu se zřejmě nevyhne ani inflace. Od tohoto pondělí se v Rakousku v některých případech zdvojnásobily pokuty za dopravní přestupky. Pokud vás rakouští strážci zákona přistihnou s telefonem za volantem, bude vás to nyní stát 100 eur, v přepočtu cca 2 300 Kč.

Celá věc se však může ještě prodražit. Pokud nebudete mít to štěstí, že vás policisté zastaví osobně, může vám místo blokové pokuty hrozit pokuta až 140 eur, v přepočtu cca 3 300 Kč. S touto částkou počítejte, pokud je váš mobilní telefon viditelný na radarových snímcích, které byly pořízeny společně se záznamem příliš rychlé jízdy nebo například odbočování do zóny se zákazem vjezdu. Radar vás tedy v této situaci pokutuje dvakrát za dva přestupky. Rakušané ve výši pokuty zohlední skutečnost, že se jednalo o závažnější dopravní přestupek.

V Rakousku zaplatí přirážku také motocyklisté bez přilby. Pokud budou přistiženi policií, zaplatí 50 eur, v přepočtu cca 1 150 Kč. Stejná sazba bude platit i v případě, že si za jízdy nepřipoutáte bezpečnostní pás. I zde platí: policie vás obvykle vyřídí levněji na místě ve srovnání s tím, když vám přijde poštou „pozdrav“ poté, co přestupek zachytil radar.

Zdroj: Krone, redakce