V Polsku vytvořily ceny pohonných hmot nový rekord a bude hůř. Ale pořád stojí méně, než u nás

Přidat na Seznam.cz

Průměrná polská maloobchodní cena tohoto paliva vzrostla o celých 1,17 Kč a v současné době činí 36,4 Kč/l, což znamená, že je nejvyšší za posledních několik let, píše server Motofakty. Ale pořád je to i o 10 Kč/l méně, než u nás.

Motorová nafta v průběhu týdne zdražila i u nás. Ale v Polsku za poslední týden zdražila o 1,17 Kč a její cena je v přepočtu 39,1 Kč/l. Naproti tomu průměrná cena LPG, která navzdory tomu, že toto palivo v poslední době ve velkoobchodních a čerpacích stanicích prudce zdražilo, zůstala na úrovni z předminulého týdne a činila 19,57 Kč/l.

Nejvýhodnější cenu 95oktanového benzinu dnes mají řidiči v regionu Śląskie, kde průměrná cena za litr činí přesně 36 Kč/l. U nás ejlevnější paliva natankují řidiči v Jihočeském kraji, kde je litr benzinu v průměru za 42,87 koruny. Naftu tam prodávají průměrně za 45,10 koruny za litr. Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 43,86 koruny. Nafta se tam tankuje za 46,22 koruny za litr.

Vláda v reakci na prudký růst cen pohonných hmot schválila návrh novely zákona o dočasném snížení spotřební daně na naftu a benzin o 1,50 koruny na litr a další návrhy, které směřují k omezení růstu cen pohonných hmot. Změna zákonů počítá hlavně se zrušením povinnosti přimíchávat biosložku do pohonných hmot, výrazně omezuje okruh vozidel, která podléhají silniční daní a také snižuje daně zaměstnancům, kteří k soukromým účelům využívají služební nízkoemisní vozidlo. Vládní návrhy schválila Sněmovna minulý týden, k projednání je dostane Senát.

Zdroj: motofakty.pl, aktualne.cz