V Ostravě už natankujete vodík. Otevřeli první stanici pro osobní vozy

Přidat na Seznam.cz

V úterý 28. června byla v ostravských Vítkovicích slavnostně otevřena první veřejná vodíková plnicí stanice pro osobní auta. Její vybudování (počítáno od vydání stavebního povolení) trvalo dva měsíce a stálo zhruba 15 milionů korun. Provozovatelem je ostravský strojírenský podnik Vítkovice, a. s.

Stanice pro automobily poháněné vodíkem se nachází na ulici Ruská v průmyslové části Dolních Vítkovic u vjezdu do výrobních areálů, v těsné blízkosti plnicí stanice CNG společnosti Innogy. Zatím poběží ve zkušebním provozu, ve kterém bude fungovat jen v pracovních dnech v době od 7:00 do 17:00.

Jak se uvádí v tiskové zprávě společnosti Vítkovice, a. s., stanice má výkon 40 kilogramů vodíku denně. Zvládne tak denně naplnit zhruba osm až deset automobilů s tím, že při zvětšení kapacity vysokotlakého zásobníku může kapacita narůst až na 40 aut typu Toyota Mirai nebo Huyndai Nexo za den.

Nádrž osobního vozidla lze na této stanici „natankovat“ za jednotnou zaváděcí cenu 2500 Kč, respektive 100 eur, a to bez ohledu na její objem. Veřejná vodíková plnička v Ostravě nezůstane osamocená – ještě letos chce otevřít bezobslužnou stanici společnost Orlen Unipetrol na pražském Barrandově. Na podzim by měly přibýt vodíkové stojany na čerpací stanici v Litvínově.

Zdroj: vitkovice.cz