V obci maximálně 30 km/h. Slováci chtějí omezit rychlost ve velkém městě

Přidat na Seznam.cz

V Košicích chystají zásadní změnu. V mnoha částech města chtějí omezit rychlost na 30 kilometrů v hodině. Takový plán už je na papíře, je součástí strategického dopravního plánu druhého největšího města na Slovensku. Dnes platí třicítkové zóny pouze pro jednotlivé ulice, to se však brzy změní a město se chystá snížit rychlost dopravy komplexně. Nebude to však tak jednoduché, souhlasit bude muset i dopravní inspektorát.

Zóny v místech, kde bydlí lidé, dopravní křižovatky nebo silnice kolem školských zařízení. Zde by Košice mohly mít přísnější omezení rychlosti na 30 km/h místo dnešních 50 km/h. Tím by se měla zvýšit bezpečnost všech účastníků silničního provozu, zejména chodců a cyklistů.

„Hlavní důraz je kladen na změny v organizaci dopravy s cílem zklidnit dopravu, zejména zařazením dalších komunikací do zón 30, vytvořením sdíleného prostoru nebo zavedením pěších zón v oblastech s vysokou atraktivitou pro chodce,“ cituje server Korzár z košické dopravní strategie.

Hlavní architekt města Petr Kropp zdůrazňuje, že jde o otázku priorit: „Když se rozhodneme, že chceme zvýšit bezpečnost chodců, je to zcela jasné. Pak je nejjednodušší udělat z té dálnice třicetikilometrovou silnici, a to se dá udělat za půl roku.“

Snižování rychlosti je podle Kroppa trendem i v zahraničí. Jako příklad uvádí Prahu, Brno a nizozemský Amsterdam. K takovému kroku již přistoupilo například několik měst ve skandinávských zemích.

V Košicích Kropp očekává, že nové omezení rychlosti bude zavedeno během příštích 1-2 let. K tomu bude zapotřebí i kladné stanovisko krajského dopravního inspektorátu. Ten se zatím k případnému snížení rychlosti na 30 km/h nechtěl vyjádřit.

Zdroj: redakce, korzar.sme.sk