V Česku vydělává přes 100 000 Kč měsíčně. Přitom nepotřebuje vysokou školu
Základní vzdělání je v naší zemi povinnou školní docházkou. Tato povinnost trvá 9 let. Pokud jste však povinnou školní docházku absolvovali, ale nedosáhli jste základního vzdělání, můžete tento stupeň vzdělání dokončit v příslušných kurzech.
Když základní vzdělání dokončíte, přichází příprava na další vzdělání, jako je například střední škola. Ta však ale povinná není, a proto se na střední školu hlásit nemusíte.
V tomto případě ale riskujete to, že bez vzdělání můžete mít menší šance se uplatnit na trhu práce. Pokud tedy nejste finančně zajištěni tak, ať už nemusíte pracovat či neoplýváte takovým talentem, že byste se mohli uplatnit i bez vzdělání, je výhodné na nějakou školu dále nastoupit. Zabezpečit se do budoucnosti je v dnešní době totiž velmi důležité.
Samozřejmě jsou zaměstnání, kde vás mohou přijmout i bez dalšího vzdělání, ale většinou se jedná o místa, kde budete dostávat minimální plat a na odkládání peněz na horší časy tak možná v životě nebudete mít příležitost.
Co dál po povinné školní docházce?
Po ukončení povinné školní docházky mnohdy hlavně rodiče přemýšlejí, kde by se mohlo jejich dítě uplatnit. Další kroky závisí i od předchozích výsledků v základní škole. Takže jestli byl prospěch ve škole průměrný, vzniknou i menší šance při výběru dalšího vzdělávání.
Proto bychom se měli velmi dobře připravit už na základní škole a učit se tak, ať je prospěch minimálně na dobré úrovni. Od toho se odvíjí budoucí roky, co se vzdělání týče.
Jakou školu si vybrat?
Žijeme v době, kdy přesun na lepší školu znamená nejen dobré vzdělání, ale i prestiž. Mnoho dětí ani ve věku, kdy ukončí základní školu neví, kam dál by měli směřovat. A tak za ně v mnohých případech rozhodují právě jejich rodiče.
Potom se ale může stát, že děti nakonec vzdělání ukončí buď předčasně nebo s tím, že jim nakonec tato cesta nebude dávat v životě smysl. A to například z důvodu, že jejich zájem se stočí úplně někam jinam. Proto je dobré velmi důkladně zvážit, na kterou školu dál nastoupit. A v případě nedokončení školy další vzdělání pouze odložit.
Možností je nespočet, stačí si (dobře) vybrat
Mnoho studentů, kteří dokončí střední školu s maturitním vysvědčením, poté mohou pokračovat se studiem na vysoké škole. Zatímco na vysokých školách jsou v nabídce obory jako medicína, právo nebo například ekonomie, na středních školách bez maturity můžeme najít obory elektromechanik, kadeřník nebo také truhlář. Vždy si lze vybrat i obory bez výučního listu a maturity.
Vysoká škola není jistotou dobře placeného zaměstnání
Veřejně známým faktem již z dob minulých je, že mezi dobře placené profese patří lékaři, IT pracovníci, manažeři. A možná právě proto se poslední dobou z trhu práce vytrácí řemesla. Paradoxně však právě řemeslníci mohou být aktuálně nejlépe placenými lidmi v Česku.
Nejen, že se v dnešní době se řemeslo cení více než kdy jindy, ale tyto profese jsou čím dál tím více rovněž platově lépe ohodnocené. Patří mezi ně například elektrikáři, instalatéři nebo i tesaři. A také automechanik.
Automechanik jako velmi dobře výdělečná činnost
Průměrný plat automechanika činí 30 000 až 42 000 Kč. Některé firmy však nabízejí automechanikům mzdu ve výši až 120 000 Kč. A požadavků přitom není tak moc. Kromě alespoň tříleté zkušenosti na obdobné pozici je potřeba mít zodpovědný přístup a flexibilitu.
Abychom ale na nabízený plat automechanika nad 100 000 Kč měsíčně dosáhli, je potřeba mít i živnostenský list. Živnostenské oprávnění tak rázem mění i výši vaší odměny.
Řemesla bychom neměli v žádném případě zatracovat. Naopak bychom si jich měli začít o to víc vážit. Protože, jak se říká, „zlaté české ručičky“ jsou ceněné nejen u nás, ale i v zahraničí.
Zdroj: stredniskoly.cz, vysokeskoly.com, knihobaze.cz, portalridice.cz