Úžasná podívaná. První závody létajících aut na světě

Přidat na Seznam.cz

První závod létajících aut na světě se uskutečnil na solných pláních Jižní Austrálie. Vypadalo to stejně úžasně jako to zní.

V prvním závodě svého druhu se piloti Zephatiali Walsh a Fabio Tishcler utkali proti sobě s dálkově ovládanými létajícími vozidly nedaleko Adelaide. Trať byla vytyčena pomocí technologie virtuální reality.

Oba piloti soutěžili na trati dlouhé asi kilometr, přičemž maximální zaznamenaná rychlost byla 102 km/h a čas na kolo necelých 40 sekund, uvádí server Iot World Today.

Akci pořádala společnost Alauda Aeronautics, která zaměstnává lidi ze společností McLaren, Boeing, Jaguar, Rolls-Royce a Brabham. Společnost také postavila závodní vozy Airspeeder, které váží 130 kg a dokáží zrychlit až na 250 km/h.


Piloti v kokpitech od roku 2024

Soutěž je zatím testovací, takže Airspeedery jsou řízeny dálkově a první závody s piloty v kokpitech jsou naplánovány na rok 2024.

Obecně platí, že létající auta budou dostatečně rychlá a obratná, aby byla stejně efektní jako Formule 1.

Kvadrokoptéry jsou dlouhé 4,1 metru. Závod byl napínavý, doplněný několika velmi ostrými zatáčkami a četnými riskantními předjížděcími manévry, ale Walshovi se nakonec podařilo obsadit první místo na stupních vítězů.

Zdroj: redakce, iotworldtoday.com