Už ve starověku byla čarodějnice symbolem obávané ženské síly. Dnešní "čarodějky" se zaměřují na posílení ženské energie, osobní síly a harmonie
Když se řekne slovo čarodějnice, každý si u nás vybaví starou babku s koštětem v ruce, která pravděpodobně čeká na hranici, až ji někdo upálí. V Česku je slovo čarodějnice úzce spjato s tradičním pálením čarodějnic.
Čarodějnice se (dnes již symbolicky) pálí v noci z 30. dubna na 1. května. Tento večer lidé zapalují ohně a opékají buřty, ale tato noc má i magický význam z hlediska rituálů. Jelikož o téhle noci údajně vládnou temné síly a čarodějnice se shromažďují na svých sabatech. Ale kde se čarodějnice vzaly mezi námi?
Čarodějnice mezi námi
Čarodějnictví je o víře, rituálech a zaříkávání. Tato víra přežívá dokonce v dnešní době. Nejde jednoznačně určit, kdy se pojem čarodějnice užil poprvé. Ale tehdy to měla být žena, která létala na koštěti a měla smlouvu s temnými silami, aby mohla používat magii k páchání zlých zločinů.
Podle historiků se až do poloviny 14. století úřady stavěly k existenci čarodějnic velmi odmítavě, až v roce 1428 byl zaznamenán jeden ze systematických honů na čarodějnice ve Švýcarsku.
Za vším neobvyklým byla čarodějnice
Podle církevních institucí stály čarodějnice za množstvím pohrom a katastrof. Měly schopnost létat a mohly na sebe brát podobu zvířat (nejčastěji kozla nebo kocoura), díky těmto schopnostem nesly vinu za veškeré neštěstí, které se dělo – bouře, epidemie, požáry, krupobití i úhyn dobytka. Schopnosti získaly uzavřením smlouvy s ďáblem, se kterým se scházely na sabatech, kde se oddávaly různým orgiím a neřestem.
Pokud dívka či žena se orientovala v bylinkách, byla okamžitě obviněna z vaření lektvarů a následně viněna z čarodějnictví. Pak byla dlouhou dobu mučena, dokud se nepřiznala k čarodějnictví. Pak už následoval pouze trest smrti jako upálení či oběšení.
Byli obviňováni muži i ženy po celé Evropě, v té době stačilo, abyste se někomu znelíbil nebo naopak. Byly obviňovány pohledné dívky, které si mohly vybrat mezi sexuální povolností nebo hranicí.
Obviňování většinou probíhalo na území vesnic, kdy stačilo, aby tři sousedé dosvědčili, že jste spřažení s ďáblem a už vás čekal trest smrti.
Hony na čarodějnice byly přínosem pro mnoho stran. Majetek odsouzených se zabavil, největší podíl měl soudce, radní a kat. Velkou roli v této době sehrál také samozřejmě náboženský fanatismus.
Čarodějnice dnes
Moderní čarodějnictví je zaměřené na magii, bylinkářství, léčitelství a věštění. Neexistuje žádná obecná definice, ale čarodějnice jsou pravděpodobně mocné, moudré. S velkou energií a intuicí mohou spoustu věcí ovlivnit. Říká se, že každá žena je svým způsobem čarodějkou.
Dnešní čarodějky se zaměřují na posílení ženské energie, osobní síly a harmonie. Při rituálech využívají krystaly, bylinky a třeba i éterické oleje.
Měsíc hraje v životě čarodějek významnou roli, především fáze měsíce jako novoluní a úplněk. Novoluní je v hodné pro posílení nových projektů nebo osobního růstu a úplněk slouží k uzavření starých kapitol nebo očistu domova od negativní energie.
K očistě domova je využíváno vykuřování, kdy k tomu skvěle poslouží šalvěj, levandule nebo i cedr. Nejlepší k vyčištění prostorů je bílá šalvěj, která dokáže potlačit negativní energii a přináší úlevu při nachlazení, rýmě a celkově uleví dýchacím cestám.
Moderní čarodějnice je žena, která dokáže skloubit každodenní život s tradiční magií a rituály. K tomu využívá krystaly a především bylinky pro zlepšení energie. Taková žena je často velmi propojená s přírodou.
Zdroje: time.com, stories.uq.edu.au, refresher.cz