Už bylo načase. Mercedes se v roce 2023 konečně zbaví posledních modelů s manuální převodovkou

Přidat na Seznam.cz

Divíte se, že Mercedes ještě vůbec prodává auta s manuálem? Nejste sami. Najít použitelnou fotografii současného modelu se třemi pedály a přehazovačkou je složitější, než jsme si mysleli. Stuttgartská značka začala koketovat s myšlenkou ukončení výroby vozů s klasickým řazením již před dvěma lety, kdy ji naznačil člen představenstva a šéf výzkumu a vývoje Markus Schäfer. A zdá se, že nemluvil do větru. Doba manuálních převodovek ve vozech s třícípou hvězdou je skutečně téměř u konce.

Na první pohled se to může zdát poměrně hodně, ale ve skutečnosti se jedná pouze o tři modelové řady: třídu A (hatchback a sedan), třídu B a třídu CLA (sedan a kombi). Manuální převodovka je přitom v podstatě kombinována pouze se dvěma různě naladěnými motory. Benzínový čtyřválec o objemu 1,3 litru a dvoulitrový diesel, píše server Automobilwoche.

Zbytek produktového portfolia již dávno nemá spojkový pedál a v tuto chvíli již víme, že výše zmíněné modely budou také posledními modely Mercedesu, které nabídnou řadicí páku.

Podle jeho slov šéfa Mercedesu, značka ukončí výrobu vozů s manuálními převodovkami v roce 2023, přičemž přechod na automatiku bude u jednotlivých modelů postupný a bude souviset s uvedením nové generace vozů.

Přesné datum Mercedes kvůli konkurenci neuvedl, ale předpokládáme, že většina zákazníků automobilky si toho ani nevšimne. Její vozy byly v mnoha ohledech výjimečné, ale historicky nikdy nebyly vyhledávané pro své manuály, a troufáme si říci, že ani ty sportovní. Společnost navíc postupně přechází na elektrický pohon, kde konvenční řazení zcela ztrácí smysl, takže toto rozhodnutí je nakonec jen logickým vyústěním současného vývoje.

Zdroj: automobilwoche.de