Útočí už v Česku. Ekoaktivisté v noci ničí zaparkovaná auta

Přidat na Seznam.cz

Ekologičtí aktivisté začínají překračovat všechny hranice a jejich aktivity můžeme směle nazvat ekoterorismem. Poukazování na problémy spojené se změnou klimatu ničením cizího majetku není nic jiného než vandalismus a myšlenka ochrany klimatu se dostává do pozadí. Opakujeme se, když říkáme, že toto rozhodně není řešení. Je třeba hledat racionální odpovědi na otázky související s klimatem. Ekoaktivisté však věří, že dosáhnou svého. Naposledy zaútočili na zaparkovaná auta v Česku.

V poslední době se stále častěji dozvídáme o případech, kdy ekoaktivisté uvízli na silnici nebo zničili vozidlo. Za oběť jim padlo například ikonické BMW M1 namalované Andym Warholem. Zatímco dříve k těmto útokům docházelo především v západní Evropě, ekoteroristé se postupně přesouvají na východ. Nejnovější případ má na svědomí mezinárodní skupina, která si říká The Tyre Extinguishers.

Její cíl je poměrně přímočarý. Vyřadit nebo zneškodnit co nejvíce automobilů a donutit řidiče, aby používali ekologičtější způsoby dopravy, tj. chodili pěšky, jezdili na kole nebo používali veřejnou dopravu. Kromě toho mají vlastní internetové stránky, kde k takovému jednání, jinými slovy k vandalismu, vyzývají, a dokonce nabízejí návod, jak pneumatiky vypustit. Školí také své členy a dobrovolníky, pokud jde o účinné maskování nebo používání anonymních internetových účtů pro interní komunikaci.

Zaútočili už u nás

Ačkoli se jejich působnost zatím omezovala na západní Evropu, zdá se, že postupně míří i k nám. Jejich útoky již byly zaznamenány v České republice, konkrétně v Praze a Brně. Několik majitelů (hlášeno je až několik desítek) našlo ráno své auto s propíchnutými pneumatikami a vzkazem za stěrači. V něm aktivisté označují vozidla za „žrouty emisí, kteří zabíjejí“.

Bezpečné ale nejsou ani hybridy nebo elektromobily, které se ekoaktivistům také nelíbí a podle nich jsou „stejnou hrozbou pro okolí kvůli produkci emisí při brzdění z obložení nebo pneumatik“. Za největší zlo však označují vozy SUV a 4×4, které jsou podle nich „katastrofou pro klima“. To, že mnohé donutí ráno stát na místě s běžícím motorem, zatímco externí kompresor nafukuje gumy, je už asi nenapadne.

K autům samozřejmě přistupují jen v noci a na místech, kde je kamery nebo majitelé nemohou nastavit. Většinou nosí tmavé oblečení, zakrývají si hlavu a pohybují se na kolech. To, že poškozují cizí majetek, je zřejmě nezajímá a myslí si, že „kopáním kolem sebe“ zachraňují planetu. Proč ta ostrá slova? No, viděli jste někdy ekoaktivisty, kteří by místo vandalismu přišli s nějakým rozumným řešením?

Zdroj: redakce, Lidovky