Ušetřete na tankování trikem. Dovolená autem bude levnější, když natankujete v zahraničí, pokud máte tímto směrem cestu

Přidat na Seznam.cz

Kdo poctivě plánuje s předstihem, může ušetřit. Ušetřete také na tankování, pokud natankujete jen tolik paliva, abyste dojeli k čerpací stanici v zahraničí, kde lze v některých případech nakoupit pohonné hmoty za výhodnější ceny. No a právě Chorvatsko a Slovinsko jsou takové země s levnějším benzinem nebo naftou. Vláda v těchto zemích totiž stanovuje ceny pohonných hmot na dva týdny dopředu.

V Chorvatsku v současné době platí tyto regulované ceny: 1,32 EUR/litr benzinu (cca 31 Kč) a 1,24 EUR/litr nafty (cca 29 Kč). Pokud by však neexistovala žádná vládní opatření a maloobchodní ceny by se tedy stanovovaly volně na základě rozhodnutí jednotlivých společností.

Pro české motoristy je důležité, kolik jsou schopni ušetřit v porovnání s tankováním u domácích čerpacích stanic. Litr benzinu v současnosti stojí přibližně 37 Kč, což je o 6 Kč více než v Chorvatsku. Doma Češi v současnosti platí za litr nafty kolem 31 Kč, což je oproti Chorvatům rozdíl 2 koruny.

Pokud máte velkou nádrž a rozhodnete se v Chorvatsku natankovat například 30 litrů benzinu, který byste jinak natankovali v Česku, ušetříte. Vyplatí se také natankovat co nejvíce paliva v Chorvatsku při cestě domů. Chorvatská vláda stanovuje ceny každé dva týdny. V současné době platí od 23. května a zítra (6. června) se dočkáme nových ceníků.

Zdroj: redakce, vlada.gov.hr