Uber staví vlastní vůz. Bude to elektromobil

Přidat na Seznam.cz

Gigant na trhu osobní dopravy pracuje na vozidle své vlastní značky. Uberu v tomto unikátním projektu pomáhá britský startup Arrival.

Elektromobil je speciálně připraven pro taxi služby, ale nebude k dispozici výhradně pro Uber. Výroba má být zahájena v roce 2023. Podpora společnosti Arrival je zásadní – společnost již vyvíjí elektrické dodávky (pro UPS) a autobusy. Kromě toho spolupracuje se značkami jako Hyundai a Kia.

Prozatím byla odhalena vizualizace interiéru, i když ten se také může změnit. Konečný návrh bude zveřejněn do konce tohoto roku. Počáteční koncept je docela jednoduchý. Na palubní desce bude velká horizontální obrazovka, podobná té, kterou najdete v Tesle Model 3 a Model Y. Samotný volant také připomíná řešení známá z automobilů Elona Muska.

Zajímavé je, že pro řidiče v autě neexistují žádné samostatné ukazatele. Sedadlo řidiče bylo navrženo tak, aby bylo maximálně ergonomické a zmírňovalo fyzickou námahu spojenou s mnoha hodinami sedění v autě. Sedadlo předního spolujezdce lze sklopit pro větší prostor pro nohy. Vzadu je pohovka, která usnadňuje nastupování a vystupování z vozidla. Na vnitřní straně budou malé osvětlené oddíly.

Elektromobil má být levným vozem, ale cena nebyla zveřejněna. Díky tomuto projektu může Uber splnit svůj slib poskytovat do roku 2030 čistě elektrické cesty na trzích USA a Evropy.