Tyto sloupy semaforů pohlcující nárazy by mohly zachránit životy

Přidat na Seznam.cz

Když auto na křižovatce narazí do objektu u silnice, je dost pravděpodobné, že tímto objektem bude sloup semaforu. Pokud se však jedná o nový sloup pohlcující energii, může se pravděpodobnost zranění nebo dokonce smrti výrazně snížit, informuje web indaily.com.au.

Tradiční sloupy pouličního osvětlení jsou poměrně tuhé a nepoddajné, takže srážka s nimi může být pro řidiče poměrně nepříjemná. Pokud se navíc sloup při dostatečně silném nárazu odlomí od své základny, může zasáhnout chodce stojící poblíž. Navíc je samozřejmě nutné celý sloup a poškozená světla vyměnit.

Společnost Impact Absorbing Systems pracuje na vytvoření sloupů pouličního osvětlení, které pohlcují kinetickou energii.

V tomto systému je spodní část každého sloupku umístěna v dutině uvnitř betonového základu sloupku. Tato dutina má kuželovitý tvar – ve spodní části má stejný průměr jako patník, ale nahoře je širší a tvoří mezeru mezi patníkem a betonem. Tato mezera je vyplněna polyuretanovou pěnou, která obepíná válcový patník a udržuje jej v rovné poloze, dokud do něj nenarazí auto.

Když k tomu dojde, pěna se stlačí, protože absorbuje energii nárazu, a umožní, aby se patník naklonil na jednu stranu, aniž by se zlomil. Společnost tvrdí, že výsledkem je menší náhlý náraz do auta a řidiče a menší pravděpodobnost poškození patníku.

Stejná technologie se nyní rozšiřuje pro použití na sloupech semaforů. Doufá se, že budou připraveny k použití do jednoho roku.

„Očekáváme, že tyto nové energeticky pohltivé semafory budou do budoucna standardním modelem nejen pro nové instalace, ale také pro postupnou výměnu stávajících světel,“ říká ředitel společnosti Uddin.

Zdroj: indaily.com.au