Používáte ho každý den, ale výrobci často klamou. Nenechte se okrádat
Kontroly olivových olejů často přinesou šokující výsledky. Očekáváme kvalitu, které se ale až příliš často nedočkáme. Přitom jde o prvotřídní produkt, který považujeme za zlato v našem jídelníčku.
Obecně se domníváme, že nejkvalitnější olivový olej si přivezeme přímo z jeho domoviny od lokálních nebo tamních osvědčených výrobců. A tam, kde se olivy přímo nepěstují, se musíme spolehnout na poctivost výrobců i dovozců. Ne vždy se to však vyplatí.
A jak poznat opravdu kvalitní olivový olej?
- Chuť má být lehce nahořklá, příjemně čerstvá a s vůní oliv (může to být i nádech a vůně svěží zeleniny či čerstvě posečené trávy).
- Žlutá, nazelenalá, zlatavá barva.
- Zelená nebo hnědá lahev, která chrání olej před oxidací a poškození světlem.
- Certifikáty kvality na obalu.
A pak tu jsou oleje, které mají z nějakého důvodu zhoršenou kvalitu. Nejčastěji výrobci šidí za účelem zvýšení zisku nebo používají nekvalitní surovinu.
Některé oleje jsou směsi, na obalech to ale najdete
Některé druhy „olivových olejů“ jsou míchány například se slunečnicovým jako směsové, proto si vždy kontrolujte etikety, na kterých by to mělo být jasně uvedeno. Míchání různých olejů navzájem však není pouze za účelem ušetřit peníze při výrobě. Často se k olivovému oleji míchá další olej, aby byla jeho chuť pro spotřebitele lahodnější nebo také jemnější. Jednoduše to mohou zákazníci od výrobců „vyžadovat“.
Jiné olivové oleje jsou mixovány s levnějšími druhy olejů pro jejich následné použití v kuchyni. Stávají se tak univerzálnějšími pomocníky třeba při smažení nebo pečení.
V neposlední řadě jsou směsi olivového oleje mixovány také za účelem snižování nákladů na výrobu. Extra panenský olivový olej je jednoduše příliš drahý.
Aféry se špatnou kvalitou se týkají také Evropy
Nejvíce kauz týkajících se falšovaných olejů se týká evropských trhů. Poptávka je velká, ceny olejů jsou pro obchodníky zajímavé a svádí to k falšování produktů.
Míchání olivového oleje pro spotřebitele s méně kvalitními alternativami umožňuje údajným podvodníkům nabízet konkurenční ceny při vstupu do legálních dodavatelských řetězců.
Tyto případy však podrývají důvěru spotřebitelů, i když nemusí jít o míchání s jinými druhy olejů (nejčastěji sójový nebo slunečnicový), ale „jen“ o podvody, kdy je za drahý panenský olej vydáván olej nižší kvality.
Tyto podvody, kterými se chtějí výrobci dostat mezi zavedenou konkurenci v supermarketech, jsou ale více než kontraproduktivní a ničí pověst celého průmyslu produkujícího olivový olej.
Za kvalitní olivový olej si připlatíte
Pokud si zakoupíte extra panenský olivový olej s certifikátem kvality, zaplatíte za 500 ml i více než 600 Kč. Tato jednorázová investice se však, vzhledem k benefitům olivového oleje, postupem času rozhodně vyplatí.
Jaké benefity nabízí opravdu kvalitní „oliváč“?
- protizánětlivé a antioxidační vlastnosti
- zlepšení zdraví srdce
- podpora pocitu sytosti
- snížení rizika některých typů rakoviny
- a mnohé další
V neposlední řadě pomáhá tělu vstřebat vitamíny A, D, E a K. Jedná se o vitamíny, které jsou rozpustné v tucích. Proto je vhodné přidávat olivový olej jako zálivku do každého zeleninového salátu.
Zdroj: foodsafetynews.com, idnes.cz, medium.seznam.cz, sciencedirect.com, denik.cz