Tuto změnu uvítá spousta řidičů. Autonomní auta si nekoupíme, jen si je půjčíme, plánuje Škoda

Přidat na Seznam.cz

Šéf Škody prozradil, jak budou nové autonomní elektromobily zapadat do celkové strategie české automobilky, píše server Autocar. Zdůrazňuje, že se jedná o velkou příležitost, na které chtějí pracovat společně s partnery z podnikatelského sektoru. Autonomní vozy budou zákazníkům k dispozici formou předplatného. Ne že by Škoda nemyslela přímo na běžné maloobchodní zákazníky, ale nechce pro ně auta příliš zdražit.

„Jedná se o velký obchodní potenciál. Nechceme, aby nám ujel vlak,“ řekl generální ředitel české Škody Klaus Zellmer. Šéf automobilky upřesnil, že se s autonomními vozy nepočítá primárně pro individuální zákazníky, ale především pro firemní flotily. Příkladem je mezinárodní půjčovna Europcar, jejíž koupi mateřská společnost Volkswagen právě dokončuje.

Proč se Škoda rozhodla pro tento přístup? Důvod je prostý. Dnešní poloautomatické asistenční systémy již zvyšují cenu nových automobilů a tento trend se s příchodem autonomních vozů ještě zvýší. Škoda se zatím nechce vzdát své cenové strategie, a proto spoléhá na to, že autonomní vozy bude nabízet především jako součást větších firemních flotil.

V rámci tohoto přístupu zákazníci jednoduše zaplatí za pronájem autonomního vozu na několik hodin nebo zaplatí měsíční paušál. Očekává se, že prvním vozidlem, které bude součástí připravovaného systému německého koncernu, bude autonomní Volkswagen ID. Buzz. Němci předpokládají spuštění systému předplatného od roku 2025. Zellmer neřekl, kdy budou modely Škoda přidány, ani neprozradil další podrobnosti o těchto vozech.

„Když se podíváte na dnešní společnost, trend je jasný, od vlastnictví automobilů se přesouváme k jejich používání pouze v případě potřeby,“ popisuje Zellmer a zdůrazňuje, že právě v tom vidí česká automobilka velký obchodní potenciál, který chce využít.

Na začátku letošního roku jsme psali, že Škoda chce novým konceptem, změnou designu, identity a loga naznačit přípravy na velké změny.

Zdroj: autocar.co.uk