Tři písmena jako modla českých řidičů. Co znamená zkratka TDI?

Přidat na Seznam.cz

Písmena „TDI“ se používají na vznětových motorech koncernu VW, ale co znamenají?

Zdá se, že prospekty automobilů jsou přeplněny zkratkami pro různé funkce. Jsou tam technologie jako ABS (protiblokovací brzdový systém), ESP (elektronický stabilizační paket, obvykle jinak známý jako kontrola trakce) a ACC (adaptivní tempomat), a to jsou jen ty obecné. Většina výrobců má nějaké vlastní zkratky, jen aby se to ještě více zamotalo, píše web CarBuyer.

Zjistíte, že různé zkratky se používají i v souvislosti s motory. Často je to proto, že vůz je k dispozici s více než jedním motorem a je to snadný způsob, jak je od sebe odlišit. Dieselové, benzínové a hybridní vozy se nazývají různě.

Motory TDI

TDI se používá u všech současných vznětových motorů koncernu Volkswagen, takže tato tři písmena uvidíte, pokud se zajímáte o nové nebo ojeté vznětové modely Audi, Volkswagen, SEAT, Škoda, Porsche nebo Bentley.

Možná si myslíte, že písmeno „D“ ve slově TDI znamená „diesel“, ale ve skutečnosti je tato zkratka zkratkou pro „Turbocharged Direct Injection“ čili přeplňované přímé vstřikování. Přeplňování turbodmychadlem se používá ke zvýšení výkonu, ale umožňuje menší velikost motoru, což přispívá k úspoře paliva. Menší motor také znamená nižší hmotnost (což přináší výhody pro hospodárnost, zrychlení a ovladatelnost) a více prostoru pro ochranu před nárazem a pro cestující v interiéru. Přímé vstřikování zlepšuje cyklus spalování paliva, což vede k vyššímu točivému momentu a nižším emisím výfukových plynů.

TDI vs. TSI

Zatímco TDI je zkratka VW pro jeho turbodieselové motory, písmena „TSI“ se používají u benzinových motorů. Jedná se o zkratku „Turbocharged Stratified Injection“, což je přímovstřiková technologie s turbem u benzinových motorů. Použití turbodmychadla opět snižuje spotřebu paliva, emise a velikost motoru, přičemž poskytuje vyšší výkon a umožňuje přístup k němu v nižších otáčkách.

Pokud hledáte na trhu ojeté vozy, může být benzinový motor koncernu VW označen jako „TFSI“, přičemž písmeno „F“ znamená „Fuel“. Tyto motory jsou si velmi podobné, ale motory TSI jsou obvykle novější a oproti motorům TFSI mají několik vylepšení, jako jsou přepracovaný palivový systém, modernizované systémy řízení motoru a přechod na řetězové časování namísto řemenového.

Zdroj: carbuyer.co.uk