Trh s ojetými vozy se zbláznil. Náš čtenář o tom ví své. Proč jsme ochotni dávat za auto více než loni?

Přidat na Seznam.cz

To, co se v současné době děje na trhu s ojetými vozy, je směšné. Do redakce nám napsal pan Pokluda, který si stěžuje na nesmyslně vysoké ceny ojetých automobilů.

„Naposledy jsme kupovali ojeté auto pro mou ženu před pěti lety. Pak byly ceny normální. Nyní jsme se rozhodli nahradit dotyčné auto něčím svěžím, nejlépe trochu větším. Začal jsem hledat na portálech s inzeráty a spadla mi čelist. Doslova,“ píše pan Pokluda.

„Můj plán byl prodat stávající vůz za přibližně 140 tisíc Kč, přidat dalších 150 tisíc Kč a koupit další vůz do maximální výše 300 tisíc kč, starý pět let. Podmínkou je také relativně nízký počet najetých kilometrů, do 100 tis. km, a živý, silnější motor. Chtěli jsme něco ze segmentu C. Možná VW Golf, možná Seat Leon, možná Škodu Octavia. Něco v tomto smyslu. Ale rychle jsme pochopili, že tady nepochodíme,“ pokračuje pan Pokluda.

Vůz do 300 tisíc Kč? Zapomeňte na malé kilometry i mladší ročníky

Ano, dnes je možné koupit ojetý Golf do 300 tisíc Kč, ale zpravidla je staršího data výroby. „Chtěli jsme ročník cca 2017 – 2018 a najeto do 100 000 km. Ale to, co jsme našli za 300 000 Kč? To není to, co hledáme. Je to těžko uvěřitelné, ale dnes stojí sedmiletý Golf s nájezdem kolem 180 000 km v rozmezí od 280 – 330 tisíc Kč. A to v základní výbavě.“

„Přešli jsme z hledání Golfa na Seat Leon. Zde je situace o něco lepší, i když příkladů, které by odpovídaly našim kritériím, je velmi málo. Problémem je zpravidla vysoký nájezd kilometrů, který přesahuje 180 tisíc kilometrů,“ pokračuje pan Pokluda.

Podobná situace je i u Škody Octavia

„Samozřejmě, že si tento model můžeme koupit za peníze, které jsme vyčlenili, ale opět se jedná o 7 let starý model s 200 000 najetými kilometry. Asi budeme muset jít se standardem o patro nebo dvě níž a zaměřit se na Fabii nebo Rapid. I když i v případě těchto modelů mohou být ceny pro někoho velkým překvapením,“ dodává pan Pokluda.

Prodej je výhodný, nákup bohužel ne

„Rozumím… inflace, ale někteří prodejci se zbláznili. Viděli jste, jaká nabízejí auta k prodeji. Ceny aut jsou nesmyslně vysoké. Uměle se šroubuje trh. Uvědomuji si, že se zvýšila i cena mého vozu. Co na tom, že prodám auto o pár tisíc dráž, když budu muset přidat 60 tisíc Kč za další. Tento začarovaný kruh si vytváříme sami,“ pokračuje pan Pokluda.

Nakonec se bude muset pan Pokluda se svým autem ještě nějakou dobu smířit. V dnešní době se vyplatí auto prodat, ale ne koupit.

Zdroj: redakce