Toyota mění pravidla hry. Auta bude možné vylepšovat

Přidat na Seznam.cz

Toyota oznámila, že počínaje modelem Prius začala nabízet službu modernizace nových vozů. Program Upgrade umožňuje dodatečně vybavit vozidla vybavená systémem Upgrade Ready Design bezpečnostní výbavou a funkcemi, které dříve nebyly k dispozici, jako jsou například pokročilé parkovací funkce. Automobilka tak v podstatě začíná vyrábět vozy, jejichž hardware lze upgradovat ještě dlouho po uskutečnění prodeje.

Jak ale zajistí, aby bylo možné starší vozidla modernizovat pomocí nových technologií? Vše začíná dlouho před zahájením prodeje vozidla tím, že se s modernizací počítá již v rané fázi vývoje a předem se navrhují systémy, které mohou výrazně zkrátit potřebný čas. Služba, která byla poprvé spuštěna 1. ledna 2022, je dostupná pouze v Japonsku a prozatím pouze pro model Prius, ale Toyota se zavázala rozšířit nabídku modernizace i na další modely.

Prozatím mají japonští majitelé vozů Prius přístup k pokročilé parkovací funkci s dálkovým ovládáním, sledováním mrtvého úhlu, sledováním okolí, detekcí chodců vzadu a vyhřívaným volantem. Tato vylepšení mají v celé zemi standardizované ceny a kupující mohou platit buď paušální částku, nebo si tyto funkce přidat k měsíčnímu poplatku. Podobná vylepšení nabízejí i další automobilky na dodatečném trhu.

BMW prosazuje myšlenku vybavit vozy veškerým hardwarem, který může být potřebný pro jakoukoli modelovou výbavu, a poté odemknout funkce, které zákazník chce, když si za ně zaplatí. Nápad Toyoty je podobný, ale hardware není ve vozidle, dokud si ho zákazník nevyžádá. Tím se vymyká trendu nabízet pouze placené aktualizace softwaru over-the-air, což začíná mnoho kupujících obtěžovat. Mercedes nedávno čelil odporu poté, co zadržoval plný výkon svého systému EQS, dokud kupující nezaplatí čtyřmístný předplatný poplatek.

Zdroj: CarBuzz