Toyota definitivně ukončila výrobu v Rusku. Důvodem je probíhající válka na Ukrajině

Přidat na Seznam.cz

Největší světová automobilka se rozhodla definitivně ukončit výrobu svých vozů v Rusku. Důvod je jednoduchý a to probíhající válka na Ukrajině.

Toyota po březnovém pozastavení provozu trvale uzavírá svou továrnu v Petrohradě. Jelikož se jedná o jediný závod japonské značky v této zemi, je jeho provoz v závěrečné fázi. Ale ne úplně. Automobilka bude v hlavním městě i nadále přítomna, aby podpořila své stále existující maloobchodní aktivity.

Z dočasného přerušení je trvalý konec

Toyota pozastavila výrobu v Petrohradě již 4. března, tedy zhruba týden poté, co Rusko napadlo našeho východního souseda a automobilka kvůli tomu přišla o dodávky několika klíčových materiálů a komponentů. V domnění, že se situace zlepší, nechala značka svou továrnu v pohotovosti téměř sedm měsíců, až do 23. září. Pohár trpělivosti však u Toyoty zjevně přetekl, a proto vedení oznámilo, že obnovení výroby považuje za nereálné a petrohradskou továrnu trvale uzavře.

Pomůže nyní již bývalým zaměstnancům najít nové zaměstnání, například poskytnutím školení a finanční podpory nad rámec zákonných požadavků.

Stavba továrny v ruském Petrohradě byla zahájena v roce 2005 a otevřena o dva roky později. Prvním vyrobeným vozem byla Toyota Camry, kterou v roce 2016 doplnil model RAV4. Jakmile se výroba rozběhla naplno, zvýšila se kapacita na 100 000 vozů ročně, které se prodávaly především na ruském trhu, ale část jich společnost vyvážela i do sousedních zemí.

Co se stane s relativně novou továrnou, není v tuto chvíli jasné, ale několik médií spekuluje o možném prodeji. Mluvčí Toyoty dal jasně najevo, že i když k tomuto kroku dojde, továrna v žádném případě nebude vyrábět ani upravené modely.

Zdroj: Toyota