Toyota bude vyrábět plynová auta, dokud nebudou zakázána

Přidat na Seznam.cz

Toyota se vyhýbá uvádění elektrických výkonných modelů, protože má na starosti větší ryby. Oddělení společnosti Gazoo Racing, které se zabývá motoristickým sportem a sportovními vozy, věří, že ICE mají stále zářnou budoucnost. Stále investuje do technologií spalovacích motorů, které budou použity v budoucích modelech mimo GR86, GR Yaris, GR Corolla a GR Supra. Podle prezidenta Toyoty možná v budoucnu nastane doba, kdy budou motory zakázány, ale spalovací motory nejsou špatné, nepřítelem je karbon. Píše o tom portál Motor1.

Co bude s modelem FT-Se

Otázkou je, zda je osud modelu elektrické dvousedačky FT-Se již zpečetěn. Koncepční vůz vysílal vibrace MR2, když měl premiéru v říjnu 2023 na Japan Mobility Show v Tokiu. Jednalo se o sportovní vůz s označením GR se dvěma sedadly, dvěma motory a pohonem všech kol s natáčením směrem dozadu. Atraktivní elektromobil s proporcemi motoru uprostřed byl propagován jako vůz se sprintem z 0 na 100 km/h za 3 sekundy a maximální rychlostí 250 km/h.

Vedoucí projektu GR Design Group říká, že FT-Se by se mohl dostat do výroby po roce 2026. Zatím se nevzdává naděje, ale vypadá to, že Toyota má větší zájem o uvedení zábavných vozů se spalovacími motory. Mít v prodeji benzinové i elektrické modely GR by bylo výhodné pro obě strany.

Zatímco plynové motory tu zůstanou a čistě elektrických vozů se v dohledné době nedočkáme, kombinace obou je pravděpodobná.

Další modely

Výkonné SUV je zřejmě nutností a možná se objeví i GR Corolla s automatickou převodovkou. Luxusní značka Toyoty Lexus nasadila malý, ale mocný tříválcový turbomotor o objemu 1,6 litru z hot hatche do konceptu LBZ, který hodlá brzy uvést do výroby. Malý crossover by měl mít stejný výkon 300 koní a točivý moment 295 N.m.

Zdroj: Motor1