Toto tajemství vám v autoservisu neřeknou. Vy tím ušetříte minimálně 10 000 Kč
Správná údržba pneumatik vám může ušetřit tisíce korun a zároveň prodloužit jejich životnost o několik let. Nepodceňujte význam výběru kvalitních pneumatik, pravidelné kontroly i správného uskladnění. Dodržováním klíčových zásad můžete předejít častým výměnám a zbytečným výdajům.
Pneumatiky jsou nezbytnou součástí vozidla a přímo ovlivňují jeho výkon, bezpečnost a jízdní komfort. Přestože se jedná o poměrně odolný prvek, pro zachování jejich dobrého stavu je zásadní správná péče. Na opotřebení a stav pneumatik má vliv mnoho různých faktorů.
Investice do kvalitních pneumatik se vždy vyplatí, avšak nákupem to nekončí. K dosažení jejich maximální životnosti je potřeba věnovat pozornost i údržbě, pravidelnému přezouvání a správnému skladování.
Přezouvání pneumatik má svá pravidla
Správné přezutí pneumatik je klíčové nejen pro bezpečnost, ale i pro jejich životnost. Podle české legislativy je povinné přezutí na zimní pneumatiky od 1. listopadu do 31. března, pokud se na silnici očekávají zimní podmínky, jako je sníh, led nebo námraza. Vyžadují-li to podmínky, měly by být zimní pneumatiky nasazeny po celé toto období. Hloubka dezénu u zimních kol musí být minimálně 4 milimetry, u letních kol je pak minimum 1,6 mm.
Při přezouvání pneumatik se navíc vyplatí sledovat správný směr rotace a ujistit se, že jsou vyvážené. Vyvažování zajišťuje rovnoměrné opotřebení a snižuje vibrace, s každým přezutím tedy nezapomeňte na geometrii, kterou vám provede buďto přímo pneuservis, nebo specializovaný autoservis.
Roli hraje výběr pneumatik i jejich údržba
Při volbě zimních pneumatik dbejte na to, aby měly dostatečnou hloubku dezénu (minimálně 4 mm) a aby byly vyrobeny ze směsi, která zůstává pružná i při nízkých teplotách. Kvalitní zimní pneumatiky se poznají také podle specifického dezénu, který pomáhá lépe odvádět vodu a snižuje riziko aquaplaningu.
Hledáte-li univerzální řešení, mohou být dobrým kompromisem kola celoroční. Ty dražší od prémiových značek mají vynikající jízdní vlastnosti, ty levnější nemusí mít tak dobré vlastnosti, jako čistě zimní nebo letní pneu. U tohoto typu pneumatik se tedy šetřit nevyplácí.
Dalšími faktory, které byste měli zvažovat, jsou rozměry pneumatik, jejich rychlostní index a nosnostní index, které jsou specifikovány výrobcem auta. Všechny tyto údaje najdete v technickém průkazu vozidla. Při volbě jiných než předepsaných pneumatik je nutno počítat nejen se zhoršenými jízdními vlastnostmi, ale také s rychlejším opotřebením.
Jak na údržbu?
Správná péče o pneumatiky je stejně důležitá jako jejich výběr. Díky ní lze dosáhnout ještě lepšího zážitku na cestách, snížení spotřeby vozidla i prodloužení životnosti samotných gum.
Jaké jsou doporučené kroky k pravidelné údržbě pneumatik?
- Pravidelná kontrola tlaku,
- vyvažování pneumatik při každém přezouvání,
- rotace pneumatik, tedy výměna přední sady za zadní, pokud to rozměry dovolují,
- kontrola dezénu,
- čištění kol i pneumatik (například na kvalitních auto myčkách, které nabízejí speciální programy).
Správným skladováním prodloužíte životnost pneumatik
Ať už používáte pneumatiky sezónně, nebo máte připravené sady na další období, správné skladování je zásadní pro zachování jejich vlastností. Před uskladněním je důležité pneumatiky důkladně očistit a odstranit případné nečistoty nebo kamínky z dezénu. Pokud skladujete pneumatiky bez disků, doporučuje se je postavit na běhoun a pravidelně otáčet, aby nedošlo k jejich deformaci.
Důležité je skladovat pneumatiky na chladném, suchém a temném místě, kde nejsou vystaveny slunečnímu záření ani chemikáliím. Kontakt s oleji, rozpouštědly a vysokými teplotami může oslabit strukturu pneumatiky. Pozor také na velké teplotní výkyvy, mrazy nebo velmi vysoké teploty.
Dodržování těchto zásad vám pomůže pneumatiky uchovat ve skvělém stavu i několik sezón.
Zdroje: Eurotyres.cz, AZpneu.cz, autotrip.cz