Toto není sci-fi. První létající auto má povolení cestovat v oblacích. Dojezd má více než 320 km a dolet téměř 180 km

Přidat na Seznam.cz

Společnost Alef Aeronautics právě odhalila, že její létající auto Model A je prvním svého druhu, které získalo od americké vlády legální povolení k cestování v oblacích.

Společnost Alef Aeronautics postavila prototyp netradičního vozidla již v roce 2016. Zdokonalenou verzi a vlastní elektrický pohonný systém společnosti Alef by později předveden Timu Draperovi, známému investorovi rizikového kapitálu a prvnímu investorovi do společnosti Tesla.

Tým Draper Associates Fund V pak investoval 3 miliony dolarů (cca 65 milionů Kč) na rozjezd programu. Loni v říjnu Alef představil světu „Model A“ jako první létající elektromobil s možností jízdy po ulici a vertikálního vzletu a přistání.

Podle společnosti Alef má Model A dojezd více než 320 km a dolet téměř 180 km. Po zahájení předprodeje v říjnu 2022 za cenu 300 000 dolarů (cca 6,5 milionů Kč) za kus společnost Alef tvrdí, že do konce roku shromáždila více než 440 rezervací. Za zmínku stojí, že model A společnosti Alef je prvním vozidlem svého druhu, které získalo zvláštní osvědčení o letové způsobilosti od amerického Federálního leteckého úřadu.

Očekává se, že výroba modelu A bude zahájena ve čtvrtém čtvrtletí roku 2025 a dodávky budou následovat krátce poté. Společnost Alef vyvíjí také další modely, včetně čtyřmístného sedanu „Model Z“, který by měl debutovat v roce 2035 a jehož počáteční cena bude 35 000 dolarů (cca 750 tisíc Kč).

Zdroj: redakce, Electrek