Toto jsou nejhorší auta podle Jeremyho Clarksona! Nechybí zde Škoda, Kia nebo Hyundai

Přidat na Seznam.cz

Potěšit Jeremyho Clarksona novým vozem není vůbec snadné, jak dokazuje jeho nejnovější žebříček nejhorších aut. Mnozí z vás vědí, že Jeremy se netají svými názory na automobilový průmysl a patří ke generaci, která nechce o elektromobilech nebo SUV ani slyšet. Jeho recenze nejsou vždy jednoznačně objektivní, a proto je důležité číst následující řádky s dostatečným odstupem, jak píše server Driving.

Aston Martin DBX (2 hvězdičky)

Vzhledem k jeho příklonu k elektromobilům může mnohé překvapit, že dvouhvězdičkové hodnocení získal vůz poháněný čtyřlitrovým motorem V8 od společnosti Mercedes-AMG.

Lidé z AMG si však mohou oddechnout. Clarksona neznervóznil motor. Nevadila mu ani integrace elektroniky Mercedesu, která prý navzdory svému pokročilému věku „funguje dobře“. Chvála se snášela i na Aston Martin za jeho design nebo nekonečné možnosti přizpůsobení.

Co Clarksona překvapivě frustrovalo, byl interiér vozu. Výrazně špatné je ovládání převodovky pomocí tlačítek a způsob zpracování některých detailů. Podle jeho názoru vypadá prošívání kůže v interiéru jako „nepovedená plastická operace“. Ještě větší obavy měl ze samotné jízdy, protože auto se na dálnici nepříjemně třese. „Když se snažíte zpívat v této věci, abyste nějak zabili čas, velmi jasně pochopíte, co znamená ‚vibrato‘,“ říká Clarkson.

BMW M8 Competition Coupé (2 hvězdičky)

Jeremymu na dnešních sportovních BMW vadí několik věcí, jako je řízení nebo brzdy drive-by-wire, které řidiči ubírají mechanickou radost z jízdy. V případě modelu M8 mu však vyčítal také hmotnost vozu a zbytečně vysoký výkon. Ano, čtete správně – Jeremymu vadila síla.

Problémem je, že BMW nabízí v Británii vrcholnou verzi M8 pouze v provedení Competition, na rozdíl od poněkud krotší standardní verze M8 nabízené na jiných trzích. To znamená, že jediná M8, kterou si můžete na ostrovech koupit, je pro běžný život příliš brutální.

Kia XCeed (2,5 hvězdičky)

To, že se v tomto žebříčku objevil vůz z rodiny Ceed, může mnohé překvapit. Koneckonců Jeremy v minulosti mnohokrát chválil značku Kia a starší generace byla dokonce hvězdou pořadu Top Gear jako vůz za rozumnou cenu. Při testování nejnovější karoserie však zjistil, že musí rychle spěchat na oběd, a svižnější jízda odhalila několik slabin modelu XCeed.

Při pokusu o svižnou jízdu po hrabství Oxfordshire narazil na nedostatečnou výkonovou rezervu benzinového čtyřválce 1.4 T-GDi. A pak zůstal překvapen, když zjistil, že Kia má ambice prodávat tento konkrétní vůz s ještě slabším motorem, než má pod kapotou – třílitrovým tříválcem. Navíc vůz při akceleraci táhne volant do strany a jeho zadní náprava poskakuje jako kamzík na špatné silnici. „Připadal jsem si jako v 80. letech,“ říká. A příjemná nostalgie to zjevně nebyla.

Hyundai i10 (3 hvězdičky)

Tento vůz Clarksona rozčílil natolik, že mu věnoval pouhých 120 slov z více než tisícistránkové recenze. Přestože Clarksona nerozzuřilo natolik, aby začal nemilosrdně poukazovat na všechny jeho nedostatky, apatie vůči vozu byla natolik extrémní, že na závěr pouze poukázal na společný problém většiny vozů této kategorie: „Pokud nám budou auta prodávána jako bezduché nástroje – ledničky s navigací a technologií zabraňující nárazům – rychle se rozhodneme, že je mnohem lepší a levnější vůbec auto nemít.“

Škoda Kamiq (3 hvězdičky)

Hyundai nemusí být smutný, že se jí Jeremy ve své recenzi téměř nevěnoval. Není to zdaleka jediný případ, kdy Clarkson raději mluví o něčem jiném než o autě, které měl testovat.

Když psal recenzi Škody Kamiq, věnoval 18 z 22 odstavců svého sloupku sepsání vlastního manifestu proti chytrým dálnicím a na konci označil jmenované SUV za další bezduchý klon SEATu Arona a Volkswagenu T-Cross.

Zdroj: driving.co.uk