Toto je nejsmutnější píseň v celé historii. Až ji uslyšíte, radši vypněte rádio

Přidat na Seznam.cz

Hudba je lék. Její blahodárné účinky jsme již všichni jistě zažili. Hudba totiž léčí naši duši. 

To, jakou hudbu posloucháme, záleží i na našem rozpoložení. Pokud máme veselou náladu, podpoří ji spíše rytmičtější melodie. Například popová rytmická hudba přidává lidem pocit energie a náladu zlepšuje. Když jsme naštvaní, možná nám přijde vhod něco rockovějšího. Přepadl nás smutek a melancholie? Je nespočet písní, které nám dodají pocit souznění a pochopení i v tomto rozpoložení. A potom záleží na nás, zda se zaměříme na věci a písně, které nás na duši povzbudí. A nebo na ty, které nás pohltí ještě větším smutkem a melancholií. Existuje píseň, kterou jistá studie odhalila jako nejsmutnější píseň v celé historii.  Nazpíval ji zpěvák Kurt Cobain.

Z Kurta Cobaina smutek doslova vyzařoval

Americký zpěvák, skladatel a kytarista.  Jeho písně jsou známé dodnes. Snad každému se při poslechu jeho písní s jeho nezaměnitelným hlasem vybaví i jeho tragická smrt.

Kurt zemřel 5. dubna 1994 v Seattlu ve státě Washington, a to ve věku 27 let. Příčina úmrtí byla střelná rána do hlavy. Kurt Cobain spáchal sebevraždu. Nutno dodat, že tento výjimečný zpěvák bojoval se závislostí na heroinu a s chronickou depresí. Závislost na heroinu ho už prý několikrát dovedla na pokraj sebevraždy.

V březnu roku 1994 se předávkoval, a to kombinací Rohypnolu a šampaňského. Po této příhodě prošel detoxikačním programem. Avšak ani to ho nezachránilo a jeho osud se tak naplnil. Dne 8. dubna byl ve skleníku svého domova nelezen mrtvý. A to 3 dny po své smrti. Ta byla také oficiálně potvrzena, i když existují různé konspirační teorie, že byl zavražděn. Příčina je ale zřejmá.

Cobain
Kurt Cobain trpěl chronickými depresemi Zdroj Shutterstock
Kurt Cobain byl zakladatel grungeové skupiny Nirvana. Mnohé z jeho textů jsou rozporuplné a plné úzkosti. A právě jedna z jeho písní je tou nejsmutnější skladbou v historii. Píseň je prý o Kurtových vzpomínkách na most v Aberdeenu, kde přespával poté, co opustil jako sedmnáctiletý po hádce s matkou domov. Most se jmenuje Young Street a nachází se na řece Wishkah. Přátelé Kurta však tvrdí, že pod mostem nikdy nepřespával a historku s mostem si vymyslel. Rád prý mátl média. Sice byl nějaký čas bez domova, ale prý většinou přespával v nemocnicích nebo na chodbách činžovních domů. Jestli i z toho vzešly jeho depresivní stavy a texty plné smutku, tak zůstává otázkou.

Nejsmutnější píseň v historii

Annaliese Micallef – Grimaud provedla výzkum ohledně rozdělení charakteristických vlastností smutku. Pomalé tempo v písni, mollový režim, legato artikulace, měkká dynamika, nízká výška tónu a temné zabarvení pomáhají vyjadřovat smutek v hudbě. A ze seznamu smutných písní se umístila jako ta nejsmutnější píseň Something in the Way od Nirvany.

Možná byste tuto píseň plnou smutku neměli poslouchat, pokud se také nacházíte v melancholické náladě. Může být totiž spouštěčem ještě většího smutku, který může vést i k nebezpečným myšlenkám. Radši si v melancholickém období poslechněte něco, co vás dovede k pozitivnějšímu smýšlení.

Je totiž docela dost možné, že postoj zpěváka této písně ho zavedl tam, odkud již není návratu. Hudba má totiž podle vědců pozitivní vliv na energii i náladu. Správný rytmus může člověka povzbudit i k lepšímu sportovnímu výkonu a zlepšit nejen náladu, ale i zvýšit energii.

Žena poslouchá píseň
Popová rytmická hudba zlepšuje náladu Zdroj Shutterstock
Říká se, že všechno je energie. A to i hudba. To, na jaké frekvenci se nacházíme, nás může vést podobným směrem. Ale naštěstí máme ve své moci směr naší energie ovlivnit. Proto se snažme o to, abychom se nikdy neocitli v situaci, kdy nebudeme vědět kudy dál. Může to skončit i tragédií. Jako v případě velmi talentovaného zpěváka, jakým byl Kurt Cobain.