Pokud chcete v zimě ušetřit za topení, nevypínejte ho. Na opětovné zahřátí bytu totiž spotřebuje více energie
Topit můžete kotlem, ústředním topením, krbem, konvektorem, tepelným čerpadlem a mnoha dalšími metodami. Ať už máte způsob vytápění jakýkoliv, snažte se vyvarovat chybám, které dělá většina lidí, když chtějí ušetřit peníze za topení.
Zajistit si doma teplo je pro mnohé jednoduchou činností. Pouhým otočením tlačítka nebo kohoutku začne do místnosti proudit více tepla a atmosféra v pokoji je ihned příjemnější. Některým osobám vadí zima natolik, že v domácnosti topí až moc a v pokojích mají okolo 25 °C. V podobných případech ale platí vysoké částky za topení. V některých domácnostech to mají naopak. Raději za topení ušetří a peníze využijí jinak. V těchto případech se ale velká část Čechů dopouští chyby, kvůli které vůbec neušetří, i když si myslí, že ano.
Způsobů vytápění existuje několik, některé jsou i úspornější
Mít doma topení, na kterém stačí otočit kolečkem a ihned bude v místnosti teplo, by si přál každý. Nějakým způsobem se ale musí voda v radiátoru ohřát. Mezi nejčastější způsoby vytápění patří zemní plyn, elektrické vytápění, tepelné čerpadlo, topení dřevem/uhlím a infračervené topení. Každá metoda se liší tím, jak je finančně nákladná na pořízení/instalaci i na pozdější používání.
Dřevem si zatopíte levně
Abyste na topení ušetřili, určitě by se vám hodilo topit palivovým dřevem. Mezi výhody patří vysoká výhřevnost, jednoduché použití a nízká cena. Cena se může vyšplhat výše, když se bude jednat o vysušené a nasekané dřevo. Nevýhoda spočívá v tom, že pokud není dřevo nasušené a nasekané, budete jej muset nasekat a někde uskladnit.
Tepelné čerpadlo můžete mít levněji s dotací
V současné chvíli poskytuje stát dotaci na pořízení tepelného čerpadla. Podmínky pro získání dotace je potřeba předem nastudovat. Pořizovací cena není nejnižší a instalaci musí provést odborník. Do budoucna by se vám ale měla investice vrátit a pokud si navíc necháte nainstalovat i fotovoltaiku, můžete mít topení ještě levnější.
Jaká by měla být optimální teplota v místnosti
Pokud nechcete mít doma přetopeno a primárně byste chtěli ušetřit za topení, snažte se udržovat v místnostech optimální teplotu. Protože pro vás může být nižší teplota z počátku šok, snižujte ji postupně. Nezapomínejte přitom na to, že byste se měli hlavně pořádně obléknout a klidně si nakoupit svetry a další teplejší oblečení.
Přetopená místnost způsobuje u lidí nepozornost. V opačném případě můžete kvůli nízkým teplotám onemocnět. Ideální pokojová teplota by měla být 20 °C až 21 °C. Pokud máte doma děti, možná budete muset teplotu zvýšit alespoň na 22 °C. V koupelně si před koupelí zatopte alespoň na 22 °C, jelikož se zde pohybujete bez oblečení. Příliš tuto místnost ale nevytápějte, jelikož z teplé vody jistě teplo unikne do místnosti.
Chyba, kterou dělá většina lidí, protože chtějí ušetřit za topení
Jestliže nejedete na týdenní nebo více denní dovolenou, nevypínejte topení. Tato nejčastější chyba vám peníze neušetří, ale právě naopak. Jakmile totiž topení vychladne a vy jej budete opětovně zapínat, spotřebujete mnohem více energie, než v pokoji bude opět teplo. Místo toho nastavte nižší teplotu.
Jak ušetřit peníze za topení?
V první řadě se zaměřte na radiátory. Odvzdušněte je, očistěte a dejte pryč vše, co by překáželo teplu sálat do místnosti. Nenechávejte na topení vrstvy oblečení. Nábytek před radiátory přestěhujte na zimu jinam. Za topení nainstalujte odrazové fólie, které budou odrážet teplo od stěny do místnosti.
Na oknech i dveřích zkontrolujte těsnění a pokud není kvalitní, vyměňte jej. Na servis oken a těsnění si můžete přizvat i odborníka, abyste měli jistotu, že je vše uděláno pořádně. Při topení udržujte v místnostech optimální teplotu a jestliže máte v plánu z bytu / domu odejít, tak topení nevypínejte úplně, ale jen snižte teplotu.
Zdroje: essentialhomeandgarden, bhg, homesandgardens