TOP 5: Kdo je nejlepší jezdec F1?

Přidat na Seznam.cz

Sestavili jsme žebříček TOP 5 jezdců Formule 1. Podle několika zdrojů se první závod Formule 1 jel už v roce 1946. Oficiální šampionát s udělováním titulu mistra světa však vznikl až o čtyři roky později, v roce 1950. Prvním šampionem F1 se stal Ital Giuseppe Farina na voze Alfa Romeo ve věku 44 let. Kdo je tedy nejlepším jezdcem F1?

V dnešní době jsou jezdci formule 1 v daném věku již dávno v důchodu, tedy pokud nemluvíme o nestárnoucím Kimim Räikkönenovi (závodil v F1 až do svých 42 let) nebo Fernandu Alonsovi, který již oslavil 40. narozeniny a zdá se, že se do důchodu v královně motorsportu ještě nechystá. Někteří jezdci si užívali slávy jen jednu sezónu, jiní dominovali několik let a do historie Formule 1 se zapsali zlatým písmem, jak píše server Autosport.

5. Alain Prost (4 tituly)

Jeho legendární souboje s Ayrtonem Sennou nebo Nigelem Mansellem si pravděpodobně pamatují hlavně starší čtenáři, ale Alain Prost je skutečnou ikonou F1. Svou kariéru v šampionátu zahájil v roce 1980 v týmu McLaren. V následující sezóně se však přesunul do svého „domovského“ Renaultu, kde zůstal tři roky. Poté přišel jeho návrat do McLarenu, který se nesl ve znamení velkých úspěchů. V roce 1985 získal Prost svůj první titul mistra světa, který se mu podařilo obhájit.

V sezóně 1989 se s anglickým týmem opět rozloučil ziskem svého třetího titulu. Přestup do Ferrari byl však spíše rozpačitý než úspěšný. Špatný monopost a veřejná kritika jeho týmu znamenaly předčasné ukončení smlouvy a dokonce překvapivý odchod z F1. Po roční přestávce se však Prost vrátil do barev Williamsu, s nímž ve své jediné sezoně získal svůj čtvrtý a poslední titul mistra F1. Jeho statistiky jsou opravdu obdivuhodné: 4 tituly mistra světa, 202 závodů, 51 vítězství a 106 umístění na stupních vítězů.

4. Sebastian Vettel (4 tituly)

Tohoto závodníka asi není třeba představovat. Druhý nejúspěšnější jezdec současné startovní listiny F1 je jedním z nejpopulárnějších jezdců současnosti. Debutoval v roce 2007, kdy ve Velké ceně Spojených států překvapil tehdejšího jezdce BMW Sauber Roberta Kubicu, který měl v Kanadě velkou nehodu. Vettel předvedl velmi sympatický výkon, závod dokončil na 8. místě a stal se nejmladším jezdcem, který kdy v F1 bodoval.

V témže roce však přestoupil do týmu Toro Rosso (nyní Alpha Tauri), kde nahradil Scotta Speeda a v následující sezóně za tento tým závodil. Tam se prosadil a získal si pověst mladé zbraně. S vozem Toro Rosso, který v té době rozhodně nepatřil k nejrychlejším monopostům, naopak dokázal na Monze za mokrých podmínek nejen získat pole position, ale dokonce závod vyhrát. Bylo to nejen Vettelovo první vítězství v kariéře, ale také vůbec první triumf týmu Toro Rosso. Ve věku 21 let a 74 dní se stal také nejmladším vítězem v historii.

Následovalo povýšení do A-týmu Red Bull Racing a od sezony 2010 čtyři roky absolutní dominance. Sebastian Vettel nedal prakticky nikomu šanci a získal čtyři tituly v řadě. Jeho nejdominantnější sezónou byl poslední šampionát, kdy vyhrál 13 z 19 závodů a získal 16 umístění na stupních vítězů. V roce 2015 však přestoupil do Ferrari, kde se mu nepodařilo napodobit úspěch svého legendárního krajana Michaela Schumachera.

Po šesti sezónách přestoupil do Aston Martinu, ale tým nemá výkonnost, která by mu umožnila bojovat o nejvyšší příčky. Mnozí tvrdí, že Vettel zapomněl řídit, ale právě těmto lidem je třeba připomenout, že je čtyřnásobným mistrem světa, který ve svých 287 závodech získal 122 umístění na stupních vítězů a 53 vítězství.

3. Juan Manuel Fangio (5 titulů)

Tento výkon překonal pouze Michael Schumacher. Juan Manuel Fangio získal svůj první titul ve své druhé oficiální sezóně F1 v roce 1951 za volantem vozu Alfa Romeo. Po dalších dvou titulech Alberta Ascariho však přišla Fangiova čtyřletá nadvláda. Čtyři tituly v řadě v barvách tří různých týmů (Mercedes, Ferrari a Maserati). Poslední pětice tedy přišla v roce 1957, kdy bylo rodilému Argentinci již 46 let, což je v dnešní době doslova nepředstavitelné.

Jedná se však o velkého šampiona, který držel rekord v počtu získaných titulů neuvěřitelných 46 let a historicky se ho podařilo překonat pouze dvěma jezdcům. Počet závodů v jednotlivých sezónách byl výrazně nižší než dnes, a tak má Fangio na kontě „jen“ 51 startů. Na stupních vítězů však stanul 35krát a 24krát se umístil na prvním místě. Získal také 29 pole position a 23 nejrychlejších kol v závodě.

2. Michael Schumacher (7 titulů)

Ikona Ferrari a Formule 1. Jméno Michael Schumacher zná každý. Legendární závodník, který stanovil nové limity a rekordy. V královně motorsportu debutoval v sezóně 1991 v týmu Jordan jako náhradník za Bertranda Gachota ve Velké ceně Belgie. Součástí dohody bylo také to, že Michael bude po zbytek sezóny jezdit za tým Jordan, ale pro příští závod podepsal smlouvu s Benettonem.

Spor se dokonce táhl přes soudy, které Jordan nakonec prohrál, protože konečná smlouva se Schumacherem nebyla podepsána. V následujících sezónách sice ukázal svou rychlost, získal několik pódií a dokonce i vítězství, ale cílem byl jednoznačně titul mistra světa. To se stalo v roce 1994. Michael vyhrál šest z úvodních sedmi závodů sezony a nenechal nikoho na pochybách, zda se mu podaří získat titul. Byl to však boj až do posledního závodu, do kterého Schumacher vstupoval s jednobodovým náskokem před Damonem Hillem.

Během závodu však Michael označil jednu ze zdí a Hill se náhle objevil za ním. Schumacherův agresivní obranný zákrok však znamenal kontakt mezi jezdci a následné odstoupení obou jezdců. Němec tak získal titul o jediný bod a mnozí tvrdí, že nehodu způsobil úmyslně, aby si zajistil titul. V následující sezóně se mu podařilo titul obhájit a následoval přestup do Ferrari. Toto spojení je snad nejikoničtější v celé historii F1. Dokonalá symbióza a 5 titulů mistra světa.

Schumacher odešel do důchodu v roce 2006 se statusem nesmrtelné legendy. V roce 2010 se však vrátil do formule 1 ve službách Mercedesu a byl bezpochyby jedním ze základních kamenů jeho následného úspěchu. Po sezóně 2012 odešel do důchodu. Celkem se zúčastnil 308 Velkých cen, v nichž získal 155 umístění na stupních vítězů a dlouho nepřekonaných 91 triumfů. Šampion s velkým „S“, který pro mnohé navždy zůstane nejlepším jezdcem v historii.

1. Lewis Hamilton (7 titulů)

Mnozí ho milují, mnozí nenávidí. Kvality Lewise Hamiltona však musí uznat i jeho odpůrci. Sedm titulů mistra světa se přece nezískává náhodou. Zdánlivě nedosažitelný cíl stanovený Schumacherem. Jednou řekl, že „rekordy jsou od toho, aby se překonávaly“, a přesně to Lewis Hamilton dělá. Kromě počtu titulů překonal prakticky všechny relevantní rekordy. Na svém kontě má 103 vítězství, 184 umístění na stupních vítězů nebo 103 pole position, a to při 297 startech.

Statisticky tedy Lewis vyhrál každý třetí závod. Do F1 přišel v roce 2007 s týmem McLaren a předvedl jednu z nejlepších, ne-li nejlepší nováčkovskou sezónu v historii tohoto sportu. Ve skutečnosti mu titul unikl o jediný bod a okamžitě ukázal, proč si ho McLaren a Ron Dennis jako jezdce tak váží. Hamiltonův první titul přišel hned v následující sezóně v jednom z nejdramatičtějších konců sezóny, jaký si pamatuji (větší drama přinesl snad jen loňský rok). Vítězství si zajistil v posledním kole několik zatáček před koncem a v celkovém pořadí se dostal o jeden bod před Felipeho Massu.

Následovalo poměrně bouřlivé období, kdy se McLarenu příliš nedařilo a neměl vůz, se kterým by mohl bojovat o titul. V roce 2013 tedy přišel tolik diskutovaný přestup k Mercedesu, ale jak čas zpětně ukázal, Hamilton se nemohl rozhodnout lépe. Dominance, která nemá v tomto sportu obdoby. Osm titulů konstruktérů v řadě pro Mercedes a šest titulů mistra světa pro Lewise.

V roce 2016 ho dokázal porazit pouze týmový kolega Nico Rosberg a v loňské sezóně po snad nejkontroverznějším finiši v historii Max Verstappen. Zda Lewis Hamilton někdy dosáhne na rekordní osmý titul, je zatím ve hvězdách, ale ambice britského šampiona k tomuto cíli bezpochyby patří.

Zdroj: autosport.coom, Wikipedia