Když začne hořet plotna, zapomeňte na hašení vodou z kohoutku. Raději použijte mokrou utěrku

Přidat na Seznam.cz

Říká se, že lepší než se stěhovat, je vyhořet. Tohle ale pravděpodobně říkají pouze ti, co nikdy nevyhořeli. Vyhořet je neštěstí a v létě dokonce podle údajů HZS vzroste počet požárů až o jednu pětinu.

Když začne hořet je potřeba zachovat klid a jednat rozumně. „Požárů je více v letním období. Je to spojené s přípravou pokrmů,“ řekl expert na prevenci HZS Zdeněk Hošek. A přitom příčinou těchto požárů je sám člověk a jeho neopatrnost.

Jak na požár?

Když už vám doma vznikne požár, jako první byste se měli pokusit tento požár uhasit vlastními silami, což je dokonce zákonná povinnost každého z nás.

Podle mluvčí pražských hasičů Pavlíny Adamcové by zároveň lidé měli volat na číslo 150. Záleží ale na zvážení situace, hlavně podle toho, jaká bude odhadovaná škoda. Pokud se člověk chce obrátit na pojišťovnu, bude potřebovat zprávu HZS.

Hasič
Oheň je dobrý sluha ale špatný pán Zdroj Shutterstock

I v případě menšího ohně byste měli volat hasiče kvůli kontrole, kdy místo hasiči prohlédnou termokamerou. Termokamera odhalí i skrytá ohniska požáru.

„Když vám například zahoří gril na balkóně a jste v paneláku, který má zateplení, tak už se nám stalo, že vlétl uhlík právě do zateplení, aniž by to lidé věděli,“ dodala Adamcová.

Za neoznámení požáru vám může dokonce hrozit pokuta až dvacet pět tisíc korun. 

Není olej jako olej

Dneska požíváme několik druhů olejů jako arašídový, slunečnicový, kokosový, sezamový, atd. A co se děje s oleji při vaření? Ne každý olej je totiž vhodný pro smažení.Některé se rychle přepalují a stávají se velmi škodlivými pro naše zdraví. Nejlepší olej pro smažení je řepkový olej, má nejvyšší bod zakouření, který je až 204 stupňů Celsia.

Při hoření je nutné zachovat klid Zdroj Shutterstock

Pokud se vzdálíte od rozpáleného oleje, tak opravdu stačí chvilka a neštěstí je na světě. Jedlé oleje jsou vysoce hořlavé a stačí pár okamžiků a olej na pánvi vzplane. Protože se pohybujeme v kuchyni, kde je přítomná mastnota, oheň se velmi rychle rozšíří.

Co dělat, když začne hořet olej?

Nejlepší je oheň přikrýt pánví, pekáčem nebo i mokrou utěrkou, tím se oheň zadusí. Stejným způsobem může fungovat i mouka, sůl nebo hlína z květináče, protože oheň se musí udusit. Musí se mu zamezit přístup vzduchu.

NIKDY nehaste požár z rozehřátého oleje vodou. Voda se v hořícím oleji okamžitě vypaří a tato pára rozptýlí kapky hořícího oleje jako ohnivou kouli. Oheň v podstatě exploduje a zvětší se! Koukněte na video, jak reaguje rozpálená pánev na vodu.

 

Zdroje: firerescue1.com, ift.org, livestrong.com, bydleni.instory.cz, hzscr.cz, novinky.cz