To jste ještě neviděli. Ukrajinští vojáci používají upravená tichá elektrokola, na kterých ničí ruské tanky

Přidat na Seznam.cz

Pokud nejste nadšenci do elektrokol, pravděpodobně jste o společnostech ELEEK a Delfast neslyšeli. Tyto dvě společnosti však přispívají ke změně situace ve válce na Ukrajině tím, že poskytují ukrajinským vojákům elektrokola, na kterých mohou ničit ruské tanky, jak uvedl server Interest Engineering.

Tato zpráva se objevila na sociálních sítích minulý týden a příliš se o ní nepsalo, což je škoda, protože jde o docela zajímavý vývoj. Dne 8. května napsal místopředseda ukrajinské asociace účastníků trhu s elektromobily Vadym Ignatov ve svém příspěvku na Facebooku o příchodu kol od společnosti ELEEK k ozbrojeným silám země.

„Další várka elektrokol Banderabikes od společnosti ELEEK míří do čela,“ uvedl jednatel. „Byla zohledněna všechna přání našich bojovníků, která byla zjištěna při bojovém použití prvních kusů. A hlavně byla přidána velmi důležitá funkce, která umožní nebrat s sebou při zásahu další supermarkety. K již dostupným palubním portům USB přidali konstruktéři společnosti výstup 220 V, který umožní použití jakékoli běžné nabíječky.“ Dodal, že potřeba takových vozidel bude s postupující válkou narůstat.

Další elektrická kola na pomoc

Mezitím před pěti dny zakladatel společnosti Delfast Danylo Tonkopi rovněž oznámil, že jeho společnost vybavila elektrokoly také ukrajinské hasiče.

„Pomáhá Delfast ukrajinským ozbrojeným silám s elektrokoly? Ano. V prvních týdnech války jsme předávali elektrokola na frontu, jen jsme o tom nemluvili – některé věci děláme potichu. Nyní jsme dostali povolení od velení a zveřejňujeme fotografie. Na kole je připevněn kontejner s raketou NLAW – chápete, kde a k čemu naše kola slouží,“ řekl Tonkopi.

Zakladatel ve svém příspěvku také přidal zpětnou vazbu, kterou obdržel od ukrajinských sil a která ilustruje, jak užitečná jsou tato vozidla v současné obtížné situaci v zemi.

„Kolo bylo skvělé a může skutečně fungovat pro mobilní skupiny. Plány na jeho využití – pro výlety s aerovlekem a s vybavením pro práci na „bednách“ [tancích] Venku bylo velké horko. Tři auta se vrátila s dírami, kluci jsou naštěstí celí. Jeden z nich se zachytil rukou o okraj. Celkově si kluci svého kola velmi vážili,“ zněla citace.

Všechna elektrokola jsou vybavena funkčními pedály, které jim umožňují posunout dojezd na více než 320 km, což znamená, že mohou dosáhnout rychlosti až 80 km/h. Využití najdou zejména tam, kde neexistují stezky a pěšiny, protože si mohou razit vlastní cestu. Mají také jedinečnou schopnost nést těžké náklady, což znamená, že je ozbrojené síly mohou využívat k přepravě zboží i k přepravě raket, kterými mohou ostřelovat ruské tanky.

Zdroj: interestengineering.com, express.co.uk