Těžba lithia pro elektromobily může mít katastrofální dopad na celý svět

Přidat na Seznam.cz

Hrozí ekologická katastrofa díky elektromobilům? Poptávka po lithiu – vzácném minerálu potřebném k výrobě baterií do elektromobilů – by mohla vést k nedostatku vody a ničení životního prostředí.

Prudce rostoucí celosvětová poptávka po elektromobilech může způsobit globální konflikty a nepokoje díky vzácnému lithiu, které je pro výrobu baterií klíčové.

Přechod v USA do roku 2050 výhradně na elektromobily by způsobil globální environmentální a sociální nerovnosti způsobené těžbou lithia, jak uvádí web The Guardian.

Těžba ve velkém měřítku s sebou nese sociální a environmentální škody, v mnoha případech nevratně poškozuje krajinu bez souhlasu dotčených komunit.


Předpokládá se, že celosvětová poptávka po lithiu – měkkém, stříbřitě bílém kovu, kterému se někdy říká „bílé zlato“ – vzroste do roku 2040 více než čtyřicetinásobně, a to především díky prudkému nárůstu prodeje elektromobilů.

Přechod USA na elektrická vozidla by mohl vyžadovat třikrát více lithia, než se v současnosti vyrábí pro celý světový trh. Přibližně 95 % světové produkce připadá na Chile, Čínu, Argentinu a Austrálii.

Občanské protesty a žaloby proti těžbě lithia jsou na vzestupu od USA a Chile až po Srbsko a Tibet, a to v souvislosti s rostoucími obavami ze sociálně-environmentálních dopadů a stále napjatější geopolitikou kolem dodávek lithia.

Zdroj: redakce, theguardian.com