Tesla žaluje německou správu dálnic. Chce instalovat vlastní nabíječky

Přidat na Seznam.cz

Tesla chce na stanicích podél německých dálnic zřídit síť svých nabíječek, ale společnost Tank&Rast, která je spravuje, není této myšlence nakloněna. Celá situace může nakonec skončit u soudu.

Stav německých dálnic je opravdu zajímavý. Až do roku 1998 byly všechny tamní čerpací stanice a parkoviště u dálnic pod kontrolou státu. Poté však byly zprivatizovány a za jejich správu je nyní zodpovědná společnost Tank&Rast. Tank&Rast určuje, co se smí a nesmí na německých dálnicích stavět, a de facto propůjčuje prostor externím firmám.

Tento stav je v současné době solí v očích společnosti Tesla, která ve spolupráci s nizozemskou společností Fastned plánuje zřídit síť nabíječek na dálnicích. Je tu však jeden problém – společnost Tank&Rast se domnívá, že má výhradní právo na instalaci těchto zařízení, respektive, že může sama jmenovat společnosti, se kterými chce spolupracovat. Takový monopol se Tesle krajně nelíbí.

Právě z tohoto důvodu Tesla a společnost Fastned, jak uvádí web CarScoops, jdou do boje a podaly na správce žalobu. Tank&Rast se samozřejmě brání tím, že má plnou kontrolu nad čerpacími stanicemi podél dálnic a že nemusí vydávat povolení společnostem, s nimiž nemá vůbec zájem spolupracovat.

Vzhledem k tomu, že společnost Tank&Rast byla v Německu kritizována za opožděný rozvoj, může být průběh sporu poměrně zajímavý. Nelze předpokládat, že Tesla spor vyhraje, ale rozhodně není v prohrané pozici.

Zdroj: carscoops.com