Tesla Semi půjde do výroby. Prošla redesignem a nabídne vyšší dojezd

Přidat na Seznam.cz

Elon Musk nedávno hovořil i o plánech ohledně elektrického trucku Tesla Semi. Ten se už několikrát opozdil, sériová verze však nabídne větší než původně avizovaný dojezd. A aktuální záběry ukazují, že došlo i k redesignu.

Investoři společnosti Tesla se nedávno při příležitosti zveřejnění jejích hospodářských výsledků za Q4 / 2020 ptali i na stav programu elektrického trucku Tesla Semi, který má značné zpoždění. Elon Musk přitom uvedl, že vozidlo je již připraveno na výrobu, problémem je však nedostatek bateriových článků.

Baterie modelu Semi totiž budou používat vlastní články Tesla 4680, jejichž produkce se teprve rozjíždí. Musk také řekl, že jejich elektrický truck potřebuje 5-násobně více těchto bateriových článků něž auto (mohl narážet na Model S Plaid + ), avšak Semi se nebude prodávat za 5násobek toho, co automobil.

foto / Tesla.com

Šéf kalifornské společnosti dodal, že Tesla Semi se dostane do výroby letos, přičemž v tomto roce budou spuštěny i první dodávky. Velkoobjemové produkce se však zřejmě dočkáme později. Tesla chce v roce 2021 dosáhnout výrobní kapacitu bateriových článků 4680 na úrovni 10 GWh ročně a do konce příštího roku 100 GWh ročně.

Musk také nedávno potvrdil, že vyšší verze Tesly Semi nabídne dojezd až kolem 970 km. Tesla přitom původně avizovala dojezd 800 km (EPA), resp. 480 km (EPA) pro verzi s kapacitně menší baterií.

foto / Tesla.com

Redesign
Čerstvé fotografie odhalují, že Tesla Semi prošla změnami i v oblasti designu. Ve srovnání s prvními prototypy z roku 2017 se změnila oblast okna, zadní část, přední světla či kliky dveří (původní byly po vzoru Modelu 3).

Na Teslu Semi čeká mnoho společností, které si ji rezervovali za nemalé peníze v nemalém počtu kusů již před více než 3 lety, přičemž podle původních plánů měla přijít na trh v roce 2019. Věříme tedy, že Tesla zvýší produkční kapacitu baterií 4680 na potřebnou míru co nejdříve a už nic nebude bránit tomu, aby mohla být zahájena možná revoluce v těžké nákladní dopravě, jak očekávají mnozí analytici.