Tesla dodá svůj první kamion Semi společnosti Pepsi. Bude mít úspěch?

Přidat na Seznam.cz

Dlouhé čekání na nákladní vozy Semi společnosti Tesla možná konečně skončilo poté, co generální ředitel Elon Musk na Twitteru oznámil, že společnost začne dodávat své vozy společnosti Pepsi Co od prosince letošního roku, jak píše server Interesting Engineering.

Tesla a její investoři musí doufat, že kamion Semi Truck bude předzvěstí nové éry elektrické nákladní dopravy stejně jako sedany společnosti v segmentu osobních vozidel. Vlastnictví vozu Tesla je pro mnohé, kteří se vrhli na elektromobily mnohem dříve, než vlády vůbec mohly pomýšlet na povinnost prodeje elektromobilů, otázkou hrdosti.

Od svého představení v roce 2017 Tesla označuje model Semi za budoucnost nákladní dopravy a slibuje zcela novou elektricky poháněnou bestii. Zde je popis toho, co mohou majitelé tohoto plně elektrického nákladního vozu Semi očekávat

Co Tesla nabízí s vozem Semi

Tesla Semi je vybavena třemi nezávislými motory, které poskytují okamžitý točivý moment při jakékoli rychlosti, což může řidičům kamionů pomoci udržet krok s dálničním provozem a bezpečně se s ním spojit. I s plným nákladem Tesla slibuje zrychlení z 0 na 100 km/h za pouhých 20 sekund a rychlost na úrovni dálnice, i když jsou silnice v prudkém stoupání.

Tesla Semi nabízí řidičům centrální pozici sedadel, která jim poskytuje lepší výhled. Má spárovaná elektronická čidla s ovládáním motoru a brzd, která zajišťují lepší kontrolu trakce a stabilitu za všech podmínek.

Nejdůležitější nabídkou společnosti Tesla je dojezd elektrického nákladního vozu, o kterém se dokonce Musk zvlášť pečlivě zmínil v samostatném tweetu.

Dojezd 805 km a super zábava při řízení

Společnost zdůrazňuje, že kombinovaná nákladní vozidla se v USA podílejí na emisích 18 procenty, i když neupřesňuje, jak to Semi změní. Přesto je u modelu Semi slibován dojezd 805 km na jedno nabití.

Na webových stránkách společnosti se rovněž uvádí, že při použití nabíječek Semi dokáže nákladní vozidlo obnovit 70 procent nabití za 30 minut. Trvalo to rok, než generální ředitel potvrdil, že kamion Semi bude konečně uveden do provozu.

Kolik nákladních vozů dokáže Tesla vyrobit?

Společnost Tesla také zdůrazňuje nízké náklady na vlastnictví svých elektrických nákladních vozidel, o kterých tvrdí, že jejich tankování bude přibližně 2,5krát levnější ve srovnání s naftou. Podle odhadů společnosti to během prvních tří let vlastnictví přinese úsporu paliva až 200 000 dolarů, v přepočtu cca 5 milionů Kč.

To je o něco více než cena samotného nákladního vozu, který by měl stát přibližně 180 000 dolarů, v přepočtu cca 4,5 milionů Kč. Pokud nebereme v úvahu dotace federální vlády v rámci jejího dotačního programu. Celá tato diskuse je však bezpředmětná, pokud nevíme, kolik vozů Tesla skutečně uvede na trh.

Již v roce 2017, kdy Elon Musk představil model Semi, že výroba je plánována na rok 2019. Muskovy přehnaně ambiciózní termíny jsou dobře známé, o čemž se zájemci přesvědčili i v případě modelu Cybertruck. Přesto ke zpoždění přispěl i nedostatek čipů v posledních několika letech. Na začátku letošního roku Musk uvažoval o roce 2023 jako o roce, kdy se Semi dostane na trh.

Nyní prosazuje uvedení na trh v prosinci 2022. Společnost Pepsi Co si v roce 2017 rezervovala 100 vozů Semi ve snaze snížit emise a náklady na dopravu. Je tedy pravděpodobné, že desítky vozů Tesla Semis zamíří do této nadnárodní společnosti dříve, než se k nim dostanou jednotliví majitelé.

Zdroj: interestingengineering.com